Akt oskarżenia przeciwko psychiatrze. Według śledczych za łapówki wystawiał recepty na leki narkotyczne

1 godzina temu

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko lekarzowi psychiatrze, który – według śledczych – w zamian za korzyści majątkowe wystawiał recepty na środki opioidowe, psychoaktywne i psychotropowe osobom, które nie miały wskazań medycznych do ich stosowania. W sprawie oskarżona została również osoba wręczająca łapówki. Obojgu grozi do 12 lat więzienia.

Śledztwo prowadzili funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Wrocław-Psie Pole. Zatrzymania podejrzanych miały miejsce pod koniec lipca 2025 roku.

Jak ustalili śledczy, lekarz psychiatra miał wystawiać recepty na leki zawierające środki opioidowe, psychoaktywne i psychotropowe w zamian za łapówki. Recepty trafiały do osób, które nie miały medycznych wskazań do przyjmowania tego typu preparatów.

Według ustaleń policjantów lekarz wystawił recepty obejmujące łącznie około 200 tysięcy tabletek środków narkotycznych. W trakcie postępowania funkcjonariusze zabezpieczyli również ponad 160 tysięcy złotych w gotówce.

W toku śledztwa lekarz oraz druga podejrzana osoba usłyszeli łącznie ponad 6700 zarzutów o charakterze korupcyjnym. Psychiatra odpowie m.in. za przyjmowanie korzyści majątkowych oraz udział w obrocie znaczną ilością środków odurzających. Druga z oskarżonych osób usłyszała zarzuty wręczania łapówek oraz uczestnictwa w obrocie znaczną ilością narkotyków.

Wobec lekarza sąd stosował tymczasowy areszt przez łączny okres ośmiu miesięcy. Po zakończeniu śledztwa prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Za zarzucane przestępstwa oskarżonym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Idź do oryginalnego materiału