Akcja niemieckich służb przeciw terrorystom. Nowe informacje

5 dni temu
Niemiecka Prokuratura Federalna zleciła przeszukania mieszkań w śledztwie ws. grupy terrorystycznej z Erytrei. O sprawie w środę pisze DW.


Grupa jest podejrzana ws. zamieszek i ataku na policjantów, m.in. na festynie w Gießen. W środę rano (26.03.2025) rozpoczęła się akcja wejścia do mieszkań w związku ze śledztwem wobec 17 Erytrejczyków. Prokuratura Federalna w Karlsruhe zarzuca im udział lub powiązania z organizacją terrorystyczną Brygada N'Hamedu o zasięgu międzynarodowym, której celem jest obalenia rządu w Erytrei.

Podejrzani mają być odpowiedzialni za liczne akty przemocy w Niemczech, m.in. zamieszki podczas erytrejskich wydarzeń w Gießen latem 2022 i 2023 roku oraz w Stuttgarcie we wrześniu 2023 r.

Zamieszki w Stuttgarcie i atak na służby


Ws. zamieszek w Stuttgarcie wszczęto około 190 postępowań, a wobec ok. 100 osób je umorzono – poinformował minister spraw wewnętrznych Badenii-Wirtembergii Thomas Strobl. – Na 34 osoby nałożono grzywnę, a wobec 56 osób zasądzono kary więzienia. Część wyroków nie pozostało prawomocna – powiedział Strobl.

Podczas zamieszek w 2023 zaatakowano służby, w wyniku czego 34 policjantów zostało rannych. W śledztwie zidentyfikowano 280 podejrzanych, z których zdecydowana większość ma obywatelstwo Erytrei.

Jak podkreślił minister, konflikty afrykańskie nie powinny być przenoszone na terytorium Niemiec. – To jasny przekaz i jest tu również wyraźna, zdecydowana i konsekwentna odpowiedź ze strony państwa prawa – stwierdził Strobl.

Przeszukania w Niemczech i Danii


Niemiecka gałąź Brygady N'Hamedu działa co najmniej od 2022, część jej członków stosowała przemoc wobec niemieckich instytucji publicznych i przedstawicieli władzy państwowej, np. policji.

Podczas środowej akcji śledczych przeszukanych miało być łącznie 19 obiektów w różnych landach: osiem w Hesji, cztery w Nadrenii Północnej-Westfalii, trzy w Bawarii, dwa w Badenii-Wirtembergii, a także po jednym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Nadrenii-Palatynacie.

Podobna akcja odbyła się w Danii, z niemieckim śledztwem powiązana jest też sprawa przeciw liderowi erytrejskich terrorystów w Holandii, zakończona w 2024 wyrokiem z karą więzienia.

(DPA/mar)


Idź do oryginalnego materiału