To trudna sytuacja, gdy twoja matka ma problemy, zwłaszcza gdy te problemy wchodzą w sferę narcyzmu. Dorastanie z kontrolującą, natrętną i krytyczną matką może sprawić, iż zmienisz się na zawsze i będziesz cierpieć jako dorosła osoba.
Poprzez narcystyczne znęcanie się dziewczynka zaczyna być formowana do roli „dobrej córki”. Wielu nazywa to syndromem dobrej córki, ponieważ dotyka wiele osób, które mają narcystyczne matki. „Dobra córka” jest tą, która zadowala ją całkowicie. Cofnie się, schyli głowę, zapomni o sobie, żeby tylko jej matka była szczęśliwa. To jasne i oczywiste, iż szczęście córki zostanie zniszczone w tym procesie.
Córeczka patrzy w oczy matki, chcąc zobaczyć w nich radość. Co jeżeli zamiast tego spojrzenie dziecka spotka się z emocjonalną pustką? Światła gasną. Nikogo nie ma w domu.
A co, jeżeli to puste spojrzenie nie jest przejawem tymczasowego stanu hormonalnego, ale zamiast tego wskazuje na coś bardziej kłopotliwego? Co jeżeli emocjonalny zbiornik mamy jest wiecznie pusty, a ona ma kilka lub nic do zaoferowania swojej córce?
Sprawdź: Narcystyczna matka uważa, iż nie musi ci się z niczego tłumaczyć. Przecież jesteś tylko po to, by zaspokajać jej potrzeby
Jeśli mama nie dostała miłości i afirmacji, której potrzebowała, gdy była młoda, to jej córka, w roli „dobrej córki”, gwałtownie uczy się, iż potrzeby mamy – a nie jej własne – są w centrum tej relacji.
Wiele „dobrych córek” uczy się, iż uszczęśliwianie mamy jest konieczne dla ich własnego emocjonalnego przetrwania. W tym celu „dobrej córce” udaje się obalić/stłumić/zaprzeczyć własnym potrzebom na rzecz opieki nad mamą.
„Dobra córka” uczy się:
- Dobrze wyglądać dla mamy: Postawa, wygląd i osiągnięcia „dobrej córki” muszą dobrze odzwierciedlać mamę.
- Działać na rzecz szczęścia mamy: „Dobra córka” zachowuje się wesoło, entuzjastycznie i przybiera pozytywną postawę, aby nie przytłoczyć mamy. Złe nastroje, niepowodzenia i zmagania muszą być zwarte, jeżeli nie ukryte.
1. Zrobisz wszystko, by zdobyć aprobatę mamy i nigdy jej nie dostajesz
Osoby z syndromem „dobrych córek” mają tendencję do udawania się na krańce Ziemi, aby uszczęśliwić swoją matkę. Niestety, może to prowadzić do stanu, w którym non stop próbujesz wymyślić, co jeszcze możesz zrobić, żeby zadowolić np. partnera.
2. Twoja mama nigdy nie ma poczucia, iż się myli
Bez względu na to, co robi lub mówi twoja mama, nigdy nie czuje, iż się myli. Nigdy nie powiedziała, iż jest jej przykro, a jeżeli tak, to dlatego, iż chciała, żebyś coś dla niej zrobiła.
- Zobacz też: Mam 70 lat i przez cały czas pamiętam, iż matka mnie nie kochała. Przytuliła mnie tylko raz
3. Twoja relacja z matką nie ma granic
W związku narcystycznej matki z dobrą córką nie ma granic. Matka nie zawaha się przed wbiciem jej szpilki, nadepnięciu na odcisk, naruszeniem prywatności – wystarczy, iż czuje, iż ma ku temu dobry powód. Oczywiście zawsze go znajdzie.
4. Zawsze czujesz się odpowiedzialna za szczęście swojej mamy
Kiedy twoja matka jest nieszczęśliwa, próbujesz dociec, co zrobiłaś źle. Czy to jest coś, co powiedziałaś? Czy coś, co zrobiłaś? Ale przecież tak naprawdę emocje twojej matki są jej i tylko jej.
5. Ciągle czujesz się winna
Zawsze czujesz się winna, ponieważ twoja matka wie, iż może zrzucić na ciebie poczucie winy. Za każdym razem, gdy coś pójdzie nie tak, czujesz, iż to musi być twoja wina. Po pewnym czasie może to pozostawić cię w ciągłym stanie poczucia winy. Nie tylko w stosunku do matki.
6. Trudno ci przeciwstawić się matce
Chociaż wiele razy chciałaś wstać i wyjść, czujesz, iż nie chcesz rozkołysać łodzi. O wiele łatwiej jest jej po prostu się poddać, przynajmniej w tej chwili. Pamiętaj tylko, iż im bardziej się poddajesz, tym bardziej cię popchnie.