35-latek z Zielonej Góry w gronie zatrzymanych w trakcie międzynarodowej akcji przeciwko pedofilom. Miał molestować nastolatkę ze Stanów Zjednoczonych. Usłyszał już zarzuty.
Prokurator Ewa Antonowicz mówi, iż polskie służby otrzymały sygnał o podejrzanym mieszkańcu Zielonej Góry od FBI.
W trakcie zatrzymania zabezpieczono ponad 20 nośników z treściami pornograficznymi. Są one teraz analizowane. Jak dodaje prokurator Antonowicz weryfikacja takich treści jest bardzo trudna.
W trakcie międzynarodowej akcji przeciwko pedofilom, w Polsce zatrzymano prawie 100 osób.
Zatrzymani to m.in. osoby, które produkowały zdjęcia i filmy przestawiające seksualne wykorzystanie nieletnich, prowadziły fora internetowe, na których wymieniały się zgromadzonym materiałem i doprowadzały osoby niepełnoletnie do myśli samobójczych. Wśród sprawców byli również bliscy ofiar i osoby zaufania publicznego.
Podejrzani usłyszeli zarzuty karne posiadania, rozpowszechniania i produkowania treści o charakterze pedofilskim. W 48 przypadkach sądy zadecydowały o tymczasowym areszcie.
Do współpracy w operacji „Fever”, wspieranej przez Europol i J-CAT, Polacy zaprosili 11 państw: Danię, Estonię, Niemcy, Grecję, Węgry, Irlandię, Łotwę, Rumunię, Hiszpanię, Szwecję i Bułgarię. Swój udział na poziomie międzynarodowym miała Wielka Brytania (NCA) i Stany Zjednoczone (FBI), a także amerykański Departament Śledczy ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego (HSI) oraz Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC) – prywatna organizacja non-profit założona w 1984 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W operacji uczestniczył także Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informacji Prokuratury Krajowej oraz prokuratorzy z całego kraju.
Aby skuteczniej uderzyć w internetową przestępczość, działania CBZC prowadzone były wspólnie z Wydziałem do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP oraz z policjantami KSP i komend wojewódzkich z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Wrocławia i Gorzowa Wielkopolskiego.