31 – latek posiadał żółwie pustynne bez wymaganego pozwolenia

1 dzień temu

31 – letni mieszkaniec powiatu olkuskiego nie miał potwierdzenia posiadania i legalnego nabycia żółwi pustynnych z gatunku „Geochelone Sulcata”, które znajdowały się na wykazie Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. W miejscu zamieszkania mężczyzna posiadał 8 żółwi.

Olkuscy policjanci do walką z przestępczością gospodarczą ustalili, iż 31 – letni mieszkaniec powiatu olkuskiego w miejscu zamieszkania może posiadać zwierzęta z gatunku objętym regulacjami CITIES. Oznacza to, iż właściciel zwierząt zobowiązany jest do posiadania dokumentów dotyczących pochodzenia i legalności ich nabycia, a także ich obowiązkowej rejestracji w Starostwie Powiatowym.

Mając takie informacje policjanci wraz pracownikiem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olkuszu, 15 kwietnia 2025 roku, zapukali do mieszkania 31-latka. Mężczyzna w czasie kontroli posiadał dwa terraria, w których znajdowało się 8 żółwi pustynnych gatunku „Geochelone Sulcata”. 31-latek nie miał wymaganych dokumentów potwierdzających pochodzenie zwierząt, zakupu jak również nie zgłaszał tego faktu w Starostwie Powiatowym w Olkuszu. W związku z powyższym w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzone jest dochodzenie. Zgodnie z art. 128 ust. 2 lit. D ustawy o ochronie przyrody Oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publicznie w celach zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewożenie w celu zbycia okazów określonych gatunków roślin lub zwierząt, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5.

Żółw pustynny Sulcata (Centrochelys sulcata) to jeden z największych gatunków żółwi lądowych na świecie, którego coraz częściej można spotykać w domowej hodowli. Jednakże na przewóz i hodowle tego zwierzęcia w Polsce jego właściciel zobowiązany jest posiadać wymagane dokumenty, które uregulowane są m.in. w prawie CITIES.

Czym więc jest prawo CITIES? To konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Została podpisana w 1973 roku w Waszyngtonie w celu ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin jak również ze względu na nadmierne wykorzystanie przez człowieka. Konwencja szczególnie reguluje handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem pochodzących z naturalnego środowiska także handel zwierzętami lub roślinami hodowanymi w niewoli.

Zgodnie z prawem CITES, handel zwierzętami chronionymi, urodzonymi w UE jest legalny. Należy jednak pamiętać, iż nowi właściciele żółwi oraz innych okazów objętych Cites, zobowiązani są do ich rejestracji w ciągu 14 dni od zakupu. W Polsce rejestracja jest płatna i obowiązkowa. Właściciel tego gatunku żółwia ma obowiązek zarejestrowania zwierzęcia w Wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Olkuszu w ciągu 14 dni od daty jego nabycia. Podczas rejestracji musi udowodnić legalne pochodzenie żółwia przez przedstawienie dowodu zakupu żółwia lub zaświadczenia lekarza weterynarii.

Idź do oryginalnego materiału