2 miesiące i 10 dni – tyle oczekiwaliśmy na decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiew…

migranciwpolsce.com 2 miesięcy temu


2 miesiące i 10 dni – tyle oczekiwaliśmy na decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych na wniosek o wejście do strefy objętej zakazem przebywania w celu udzielania pomocy humanitarnej i monitorowania przestrzegania praw człowieka – decyzja była negatywna.

I teraz wyobraźcie sobie, iż od tygodnia nic nie jedliście, piliście wodę z bagien, cały czas wymiotujecie, wszystko Was boli, jesteście wychłodzeni. W nocy nie możecie spać, bo jest tak zimno. Jednocześnie boicie się, iż jak wezwiecie służby sami, to znów wywiozą Was do Białorusi – bo przecież już raz tak zrobili – nie było świadków. Wiecie, iż w stanie, w którym jesteście, po prostu tam umrzecie. Nikt się nie dowie. Kontaktujecie się z jedną z organizacji udzielających pomocy humanitarnej, ale jesteście w strefie.

Tylko jako SIP, wysłaliśmy wnioski o zgodę na wejście do tzw. strefy buforowej do 4 placówek Straży Granicznej – dwie odpowiedzi były negatywne, jeden wiosek został umorzony, a na ostatnią odpowiedź czekamy już od ponad 2 miesięcy.

Ta strefa miała być inna – zgodnie z zapowiedziami rządu, organizacje niosące pomoc humanitarną, za zgodą komendantów placówek, miały otrzymywać zgody na wejścia do strefy. Niestety, po raz kolejny rząd nas oszukał.

Zbliża się zima. W puszczy mróz zabija bardzo szybko. Tymczasem rząd zapowiada przedłużenie strefy zakazu przebywania obowiązującego przy granicy polsko-białoruskiej o kolejne 90 dni (od 11 września).

Nawet w obszarach objętych konfliktami zbrojnymi organizacje i osoby niosące pomoc humanitarną mogą działać. Tylko od czerwca do końca sierpnia (strefa obowiązuje od 13 czerwca) Grupa Granica otrzymała prośby o pomoc od 1 189 osób, znajdujących się już na terenie Polski.

Przedłużenie strefy nie tylko utrudni niesienie pomocy humanitarnej, ale będzie też niezgodne z Konstytucją RP.

Wraz z innymi organizacjami społecznymi wysłaliśmy do MSWiA krytyczną opinię dot. przedłużenia zakazu przebywania:
https://bit.ly/47gPZ8J

Ty też może coś zrobić! Pod tym linkiem, jako obywatel(ka), możesz wysłać swój komentarz do projektu:
https://legislacja.gov.pl/projekt/12388906




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Idź do oryginalnego materiału