18 mln euro strat w budżecie

3 dni temu

Cypr traci rocznie około 18 mln euro z powodu nielegalnego importu papierosów

Według nowego niezależnego raportu rocznego firmy KPMG dla Philip Morris International (PMI), w 2023 r. nielegalne spożycie papierosów na Cyprze osiągnęło 11% całkowitego rynku.

Raport ujawnia, iż ​​pomimo niewielkiego spadku odsetka nielegalnej konsumpcji papierosów, straty w dochodach podatkowych pozostają wysokie i wynoszą 18 mln euro.

W 2023 r. na Cyprze sprzedano łącznie 100 mln nielegalnych papierosów. Wzrost ten spowodowany był przede wszystkim napływem nielegalnych papierosów z obszarów, nad którymi Republika Cypryjska nie sprawuje kontroli.

Odpływ nielegalnych papierosów z Cypru wzrósł o 3% w porównaniu z rokiem 2022, przy czym większy odpływ nastąpił na mniejszych rynkach.

Wzrost ten został częściowo zniwelowany przez zmniejszenie odpływu papierosów do Wielkiej Brytanii, chociaż w 2023 r. przez cały czas będzie to główne miejsce docelowe nielegalnego wywozu papierosów z Cypru.

Gregoris Kamperiis, dyrektor generalny Philip Morris Cyprus, podkreślił znaczenie współpracy publiczno-prywatnej w walce z tym globalnym problemem.

Oświadczył, iż PMI w dalszym ciągu popiera stosowne regulacje europejskie, takie jak dyrektywy UE w sprawie śledzenia i monitorowania wyrobów tytoniowych.

W raporcie zwrócono także uwagę na niepokojący poziom nielegalnego spożycia papierosów na terenie Unii Europejskiej.

W 2023 r. w 27 państwach członkowskich UE sprzedano ponad 35 miliardów nielegalnych papierosów, co stanowi 8,3% całkowitego spożycia w UE.

Nielegalne spożycie papierosów w Europie rośnie nieprzerwanie od pięciu lat i osiągnęło poziom 52,2 miliarda papierosów w 38 krajach objętych badaniem.

Podrabiane papierosy pozostają głównym źródłem nielegalnej konsumpcji w regionie. Wypala się 12,7 miliarda (36%) papierosów, ponieważ siatki przestępcze coraz częściej atakują rynki o wyższych podatkach i cenach.

Rządy państw UE straciły około 11,6 mld euro dochodów podatkowych w 2023 r. w porównaniu z 11,3 mld euro w 2022 r.

Christos Charpantidis, starszy wiceprezes ds. stosunków zewnętrznych w PMI, wezwał do opracowania innowacyjnych podejść, które uzupełnią tradycyjną politykę kontroli tytoniu, podkreślając potrzebę opracowania strategii ograniczania szkód w przypadku dorosłych palaczy, którzy w przeciwnym razie kontynuowaliby palenie.

W raporcie zauważono, iż stały wzrost konsumpcji podrobionych papierosów w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii i na Ukrainie, idzie w tej chwili w parze ze wzrostem we wszystkich innych kategoriach nielegalnego handlu.

Fakt ten, wraz z odzyskaniem legalnych ilości papierosów przewożonych przez granice po zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu związanych z COVID-19 w 2022 r., spowodował, iż ogólna konsumpcja poza granicami kraju w 38 badanych krajach europejskich osiągnęła najwyższy odnotowany poziom (15,5%), co odpowiada ponad jednej szóstej papierosów.

Idź do oryginalnego materiału