Żydowska szkoła podstawowa w Toronto została ostrzelana po raz trzeci w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy.
W poście na X policja poinformowała, iż została wezwana do szkoły podstawowej Bais Chaya Mushka przy Chesswood Drive, znajdującej się w rejonie Dufferin Street i Finch Avenue West, krótko po godzinie 2:30 w piątek rano.
Funkcjonariusze powiedzieli, iż były dowody na wyładowanie broni palnej, ale nie podali dalszych szczegółów na temat incydentu. Dodali, iż nie zgłoszono żadnych obrażeń.
„Moje biuro jest w kontakcie z policją Toronto od wczesnych godzin porannych. Policja bada doniesienia o strzelaninie w pobliżu szkoły Bais Chaya Mushka. Budynek szkoły został uszkodzony, ale nie zgłoszono żadnych obrażeń” – powiedziała w oświadczeniu burmistrzyni Olivia Chow. Chow potępiła niedawny incydent, mówiąc „wystarczy”. „Antysemityzm i ataki antysemickie nie będą tolerowane w Toronto” – napisała burmistrzyni.
Zintegrowana grupa zadaniowa ds. broni i gangów prowadzi dochodzenie przy wsparciu jednostki ds. przestępstw z nienawiści.
Około dwa miesiące temu, wczesnym rankiem 12 października – w dzień Jom Kippur, znany jako najświętszy dzień w kalendarzu żydowskim – w budynku rozległy się strzały. Nikogo nie było wtedy w szkole i nie odnotowano żadnych obrażeń.
W maju szkoła została również ostrzelana w podobnym incydencie. W tym przypadku nagranie z policyjnego monitoringu pokazało pojazd w ciemnym kolorze podjeżdżający pod szkołę około godziny 4:50, po czym dwóch podejrzanych ubranych w ciemne ubrania opuszcza pojazd i oddaje strzały z broni palnej w szkole.
W związku z październikowym incydentem aresztowano dwie osoby, 20-letniego mężczyznę i 17-latka, którego nazwiska nie można podać zgodnie z ustawą o wymiarze sprawiedliwości dla nieletnich. Obaj zostali oskarżeni o popełnienie wielu przestępstw. W tej chwili nie jest jasne, czy istnieje jakikolwiek związek między incydentami.
W październiku premier Doug Ford i burmistrzyni Olivia Chow udali się do szkoły, aby okazać swoje wsparcie. Ford nazwał incydent „niedopuszczalnym” i „obrzydliwym aktem antysemityzmu”. W piątek Chow powiedziała, iż każdy pojedynczy akt antysemityzmu to „o jeden za dużo” w mieście.
„Uczniowie i społeczność Bais Chaya Mushka mają prawo uczyć się i przebywać w bezpiecznym środowisku, wolnym od nienawiści i przemocy” – powiedziała Chow, dodając, iż wierzy w torontońską policję, która gwałtownie aresztuje winnych.
Torontońska policja odnotowała wzrost liczby antysemickich przestępstw z nienawiści od 7 października 2023, czyli od początku wojny między Izraelem a Hamasem. W październiku tego roku, na spotkaniu Toronto Police Services Board, policja potwierdziła, iż od tego czasu nastąpił 42,6-procentowy wzrost przestępstw z nienawiści. Według danych nastąpił 74,5-procentowy wzrost przestępstw z nienawiści przeciwko społeczności żydowskiej i 40-procentowy wzrost przestępstw z nienawiści przeciwko społeczności muzułmańskiej.