Od stycznia 2025 r. świadczenie honorowe jest przyznawane na podstawie przepisów ustawy. Zlikwidowano wcześniejszy, pozaustawowy sposób przyznawania tego świadczenia jako tzw. wyjątku. w tej chwili w Warszawie korzysta z niego 446 osób.
Fot. Shutterstock
Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2025 r. wysokość świadczenia honorowego wynosi 6246,13 zł brutto miesięcznie i będzie corocznie waloryzowana, począwszy od marca 2025 r., analogicznie do emerytur i rent. Wcześniej świadczenie dla stulatków miało stałą wartość, zależną od kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Było ono wypłacane dożywotnio bez zmian. Od nowego roku wszystkie świadczenia przyznane wcześniej w niższej kwocie zostały automatycznie podwyższone do poziomu 6246,13 zł brutto miesięcznie – poinformował Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Automatyczne przyznawanie świadczenia honorowego
Zgodnie z ustawą świadczenie honorowe przysługuje osobom posiadającym polskie obywatelstwo, które ukończyły 100 lat i mają prawo do świadczeń takich jak emerytura lub renta. W takim przypadku przyznawane jest ono automatycznie, bez konieczności składania wniosku.
Decyzję w tej sprawie wydaje odpowiedni organ emerytalny lub rentowy, m.in. ZUS, KRUS, Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, czy Biuro Emerytalne Służby Więziennej. o ile dana osoba pobiera świadczenia z dwóch różnych instytucji, świadczenie honorowe przyznaje i wypłaca ZUS.
Świadczenie honorowe na wniosek
W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury ani renty, ale spełniają inne warunki – ukończenie 100 lat, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz przebywanie w Polsce przez co najmniej 10 lat po 16. roku życia – świadczenie honorowe można otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku. ZUS przyznaje wówczas świadczenie od miesiąca, w którym złożono wniosek.
Obecnie w województwie mazowieckim świadczenie honorowe pobiera 591 osób w wieku 100 lat lub starszych, w tym 491 kobiet i 100 mężczyzn. W samej Warszawie z tej formy wsparcia korzysta 446 osób, z czego 363 to kobiety, a 83 – mężczyźni. Najstarszy mieszkaniec Mazowsza, który ukończył 111 lat, jest jednocześnie najstarszą osobą w województwie – dodał rzecznik ZUS.