Zemsta w więzieniu za zamach na meczet

1 rok temu

Sprawca zamachu na meczet Finsbury Park w Londynie został zaatakowany w więzieniu nożem przez osadzonych tam muzułmanów.

Darren Osborne, skazany za atak terrorystyczny przed meczetem Finsbury Park, został ugodzony improwizowanym nożem przez współwięźnia. W brutalnym ataku cięto go od czoła do podbródka, próbując wydłubać mu oko. Jak podaje źródło brytyjskiej gazety „Metro”: „Osborne był celem od dłuższego czasu, ponieważ w więzieniu jest trochę muzułmańskich gangów”.

W trakcie zamachu dokonanego przez Osborne’a w 2017 roku zginęła jedna osoba, a dwanaście zostało rannych. Sąd zasądził wyrok dożywocia, z możliwością ubiegania się o zwolnienie dopiero po 43 latach.

Jak podaje informator gazety, jeden z więźniów próbował wydłubać mężczyźnie oko i go udusić, został jednak powstrzymany przez strażników. Terroryście udało się uniknąć gorszego losu i po założeniu szwów gwałtownie wrócił ze szpitala. To jednak kolejny zamach na Osborne’a od czasu,gdy przebywa w więzieniu. W roku 2020 został dźgnięty nożem w czoło w więzieniu w Full Stutton, a w roku 2019 wylano mu na twarz wrzątek podczas pobytu w więzieniu Wakefield.

Osborne nie należał go grona zwolenników skrajnej prawicy, jak twierdzi jego partnerka. Dopiero dokument o molestowaniu seksualnym dzieci w Rochdale przez gang pakistańskich pedofilów sprawił, iż został opanowany przez ideę, iż to islam powoduje wzrost skłonności do gwałtów. Dopiero jednak 19 czerwca 2017 staranował samochodem przechodniów przed meczetem, bezpośrednio motywowany zamachem ISIS na London Bridge na początku miesiąca.

Niezależny audytor prawodawstwa do spraw terroryzmu, radca królewski Jonathan Hall, w raporcie z kwietnia 2022 stwierdził, iż brytyjski system penitencjarny poniósł porażkę dopuszczając do rozrostu muzułmańskich gangów w więzieniach, które stały się miejscem radykalizacji. W grupach tych więźniowie skazani za poważne przestępstwa terrorystyczne zyskiwali pozycję i szacunek.

Tymczasem w roku 2019 „Vice” opublikował artykuł, w którym twierdził, iż muzułmańskie gangi to mit. Strażnik więzienny pisał, iż nigdy nie spotkał w więzieniu nie tylko gangu, ale i pojedynczego islamskiego ekstremisty. Obawy wyrażane wtedy przez antyislamskiego aktywistę Tommy’ego Robinsona, który miał doświadczać z ich strony przemocy, zostały określone jako „islamofobia”.

W 2020 roku według International Center for the Study of Radicalisation w więzieniach w Europie było osadzonych 1600 oskarżonych o terroryzm, z tego 238 w Wielkiej Brytanii. Według autorów raportu 82% z nich skazanych zostało w związku z islamistycznym terroryzmem.

〉 Muzułmańskie gangi rządzą w brytyjskich więzieniach

Idź do oryginalnego materiału