Coraz więcej oszustów w mediach społecznościowych podszywa się pod instytucje finansowe, oferując „korzystne” pożyczki. Historie takie jak ta 53-letniej mieszkanki powiatu ryckiego, pokazują, jak łatwo paść ofiarą wyłudzenia. Dowiedz się, jak unikać pułapek i chronić swoje finanse.
Korzystna pożyczka przez komunikator Internetowy
Pokrzywdzona kobieta, która zgłosiła się na komisariat policji znalazła na jednym z popularnych portali społecznościowych ofertę udzielenia pożyczki gotówkowej. Kobieta po kontakcie dzięki komunikatora internetowego skontaktowała się z użytkownikiem konta i dowiedziała się, iż może uzyskać pożyczkę w kwocie dokładnie takiej jak ją interesowała czyli 8000 złotych i nie poniesie żadnych opłat dodatkowych. Oprocentowanie pożyczki miało wynosić 5,55% a rata jedyne 239 złotych miesięcznie.
Kobieta zaufała i wysłała skan dowodu osobistego
Po przystaniu na warunki transakcji pokrzywdzona przesłała zdjęcie dowodu osobistego do doradcy i otrzymała pozytywną odpowiedź na jej wniosek. 53-latka wpłaciła niespełna 300 złotych opłaty manipulacyjnej w celu odbioru pożyczki. Pomimo dokonania wpływu na wskazane konto pożyczka nie trafiła do niej.. Za to poinformowaną ją iż musi zrobić kolejną opłatę aktywacyjną w wysokości blisko 1500 złotych, o której nikt jej wcześniej nie wspominał.
Już wtedy zrozumiała, iż mogła paść ofiarą oszustwa. By wycofać się z transakcji poproszono ją o opłacenie kwoty rezygnacji w wysokości 200 zł, na co się już nie zgodziła.
Kroki podjęte przez oszustów
- Fałszywa oferta: Wystawili ofertę z atrakcyjnymi warunkami – niskie oprocentowanie (np. 5,55%), brak formalności, szybka decyzja.
- Manipulacja: Pożyczkobiorca jest proszony o wpłatę opłat manipulacyjnych, które ciągle rosną.
- Brak wypłaty środków: Pomimo wpłat, pieniądze nie trafiają na konto ofiary.
- Dodatkowe żądania: Oszuści domagają się kolejnych opłat, wykorzystując trudną sytuację życiową poszkodowanego.
Jak uniknąć oszustwa tego typu – rady
- Unikaj prywatnych ofert pożyczek: Szczególnie tych, które pojawiają się w mediach społecznościowych.
- Weryfikuj firmy: Sprawdź rejestrację firmy, kapitał zakładowy i dane kontaktowe.
- Nie przesyłaj dokumentów: Zdjęcia dowodu osobistego mogą zostać wykorzystane do dalszych oszustw.
- Nie wpłacaj opłat wstępnych: Szczególnie na konta niezgodne z oficjalnymi danymi firmy.
Czy kiedykolwiek zetknąłeś się z podobnymi ofertami w sieci? Podziel się swoją historią w komentarzu i ostrzeż innych, udostępniając ten artykuł!