Zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim: Co się stało?

plotkosfera.pl 11 godzin temu

W dniu 7 maja, około godziny 18:50, na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, doszło do makabrycznej zbrodni. 22-letni student, Mieszko R., zaatakował siekierą pracownicę uczelni, którą później nie udało się uratować. Sprawca został natychmiast obezwładniony i aresztowany.

Według relacji świadków, Mieszko R. nie stawiał oporu i nie uciekał. Jedna z jego znajomych, która wypowiadała się w programie „Interwencja” Polsatu, powiedziała, iż jego zachowanie nie wskazywało na to, iż chce dokonać tak makabrycznego czynu. Opisała go jako spokojnego i cichego, często trzymającego się na uboczu.

Mieszko R. był studentem trzeciego roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego ojciec jest prawnikiem. Znajoma Mieszka R. powiedziała, iż był on bardzo dobrym uczniem i miał wybitne wyniki w nauce. Interesował się również kryminalistyką i kolekcjonował broń.

W dniu zbrodni, Mieszko R. przyjechał do Warszawy z Trójmiasta, gdzie mieszkał. O 13:00 pojawił się na zajęciach, a później dokonał zbrodni. Znajoma Mieszka R. powiedziała, iż portierka była przypadkową ofiarą.

Po zbrodni, Mieszko R. został aresztowany i trafił do zakładu psychiatrycznego w Radomiu, gdzie spędzi najbliższe trzy miesiące. Sąd chce mieć pewność co do stanu zdrowia psychicznego studenta.

Znajomi Mieszka R. wyrazili swoje obawy, iż po wyjściu z zakładu psychiatrycznego, Mieszko R. przez cały czas będzie zagrażał im. Jak powiedziała jedna z nich: „Dużo osób z uniwersytetu boi się, iż dadzą mu 'żółte papiery’ i po pięciu, czy dziesięciu latach wyjdzie na wolność i przez cały czas będzie nam zagrażał”.

Statystyki zbrodni w Polsce
Według danych Komendy Głównej Policji, w 2022 roku, w Polsce, doszło do 154 morderstw. To oznacza, iż co 45 minut, w naszym kraju, dochodzi do zabójstwa.

Ryzyko recydywizmu
Istnieje ryzyko, iż Mieszko R. po wyjściu z zakładu psychiatrycznego, przez cały czas będzie zagrażał innym ludziom. Zgodnie z danymi Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2020 roku, aż 70% skazanych za morderstwo, wcześniej było karanych za inne przestępstwa.

W związku z powyższym, ważne jest, aby sąd i ekspertzy starali się jak najlepiej ocenić stan zdrowia psychicznego Mieszka R. i podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby zapobiec ewentualnemu recydywizmowi.

Wybory prezydenckie
W niedzielę, 18 maja, odbędą się wybory prezydenckie. Zapraszamy wszystkich do udziału w programie wyborczym na stronie Dziennik.pl. Wieczór rozpoczynamy o 20:55 i potrwa około 60 minut. Prowadzący: Marta Kawczyńska – Dziennik.pl, Piotr Nowak (gospodarz) – Infor.pl, Szymon Glonek – Forsal.pl. Goście: Wojciech Szacki (Polityka Insight), prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski), dr Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna).

Idź do oryginalnego materiału