Zapora elektroniczna na granicy ma być gotowa w lipcu

5 godzin temu
Zdjęcie: Zapora elektroniczna na granicy ma być gotowa w lipcu


Ochrona granicy świadczy o naszej suwerenności – mówił w czwartek (22 maja) w Lublinie szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, iż budowana na granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim zapora elektroniczna ma być gotowa w lipcu.

Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak uczestniczył w czwartek Lublinie w uroczystości z okazji 34. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG).

„Ochrona granicy to podstawowa kwestia, która świadczy o naszej niepodległości, suwerenności, jest wpisana do konstytucji Rzeczypospolitej, do ustawy o Straży Granicznej” – powiedział Siemoniak, dziękując funkcjonariuszom za ich służbę w ochronie granic, którą pełnią – jak zaznaczył – ryzykując często swoim zdrowiem i życiem.

Podczas briefingu prasowego przypomniał, iż na infrastrukturę przy granicy wydanych zostało 2,6 mld zł, w tym m.in. na uszczelnienie fizycznej zapory na granicy z Białorusią. Zaznaczył, iż na granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim realizowane są prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug.

„Zapora elektroniczna będzie całkowicie gotowa do 20 lipca. To jest ogromnie ważne narzędzie, aby granica była bezpieczna” – powiedział dziennikarzom.

Barierę elektroniczną na Bugu tworzyć będzie m.in. około 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Zaplanowano też montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych.

Centrum nadzoru nad barierą będzie się mieścić w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z istniejącymi wieżami obserwacyjnymi i z siecią teleinformatyczną SG.

Szef MSWiA przypomniał też zapowiedziane już przez premiera Donalda Tuska przeznaczenie 13 mld zł na program modernizacji służb mundurowych, który obejmie także podwyżki wynagrodzeń.

„Poważna część z tego przypadnie Straży Granicznej” – zaznaczył Siemoniak.

Dodał, iż kończą się prace nad projektem ustawy dotyczącej dodatków mieszkaniowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych.

„Niezależnie od terminu przyjęcia, bo trudno mi mówić za parlament, planujemy, iż te dodatki będą wypłacane z wyrównaniem od 1 lipca. Decyzje są podjęte, środki są zapewnione, z pewnością wejdzie to w życie” – podkreślił.

Siemoniak spotkał się w Lublinie z wojewodą i z szefami służb w regionie, a następnie uczestniczył w uroczystym apelu na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, gdzie m.in. wręczono odznaczenia i medale państwowe i resortowe funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym NOSG, a także mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej jest największym w Polsce. Ochrania ponad 467 km wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią, będącą także fragmentem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen.

NOSG działa w woj. lubelskim, komenda mieści się w Chełmie. Służbę pełni tu około trzech tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. W strukturze oddziału działa 20 placówek granicznych – siedem na granicy z Białorusią, 11 na granicy z Ukrainą i dwie w głębi województwa. W ramach Placówki SG w Białej Podlaskiej funkcjonuje Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców.

Straż Graniczna powstała 16 maja 1991 r. (na mocy ustawy o Straży Granicznej uchwalonej przez Sejm 12 października 1990 r.) w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pogranicza. Z formacji o charakterze wojskowym przekształciła się w formację o charakterze policyjnym. Przez lata jej profil działania, zadania, struktura organizacyjna i uprawnienia zmieniały się zgodnie z wymogami i potrzebami związanymi np. z wejściem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen.

Idź do oryginalnego materiału