Ponad 12 tys. Polaków zostało zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej na obszarze południowej części obecnego województwa świętokrzyskiego.
Szczegółowy obraz strat osobowych wśród ludności polskiej na obszarze obejmującym powiat buski oraz południową część naszego regionu przedstawia publikacja zatytułowana „Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939-1945 z terenu Kreishauptmannschaft Busko”. W środę (11 października) w Centrum Edukacyjnym „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, odbyło się spotkanie z autorką publikacji, dr Karoliną Trzeskowską-Kubasik z Biura Badań Historycznych IPN.
Badaczka zwróciła uwagę na fakt, iż tematyka niemieckich zbrodni na obszarze południowej części województwa świętokrzyskiego nie była dotąd dostatecznie zgłębiana. Podkreśliła również, iż niezwykle cenna okazała się kooperacja z wieloma instytucjami zarówno w Polsce, jak i za granicą, która znacząco przyczyniła się do zbierania materiałów niezbędnych do powstania tej publikacji.
– Książka przedstawia listę nazwisk 12 394 osób, które straciły życie podczas niemieckiej okupacji. Warto zaznaczyć, iż te dane dotyczą tylko tych osób, których nazwiska udało się zidentyfikować, co sugeruje, iż skala zbrodni była jeszcze większa. Ponadto ta publikacja pozwala określić, jakie grupy społeczne poniosły największe straty osobowe, oraz identyfikuje różne miejsca kaźni na tym terytorium. Dla rodzin ofiar stanowi to cenne źródło informacji, pozwalające dowiedzieć się, gdzie szukać śladów swoich bliskich, którzy zginęli w okresie II wojny światowej – podkreśliła.
Karolina Trzeskowska-Kubasik pracuje w tej chwili nad kolejną publikacją, która będzie poświęcona dramatycznym losom mieszkańców powiatu buskiego pod niemiecką okupacją. Książka o tytule „Terror niemiecki na terytorium Kreishauptmannschaft Busko” opisywać będzie między innymi miejsca egzekucji oraz wybrane aspekty represji, którym mieszkańcy okolic Buska Zdroju byli poddawani przez niemieckich okupantów.
Jak mówi Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, publikacja powstała w ramach zespołu ds. badania terroru okupacyjnego w latach 1939-1945, którego celem było dokładne zbadanie niemieckich zbrodni w najmniejszych jednostkach administracyjnych takich jak powiaty.
– Takie książki są znakomitym dowodem na to, iż warto prowadzić badania regionalne, dotyczące małych ojczyzn, ponieważ często pozwalają likwidować luki i białe plamy w ich historii. Z drugiej strony tego typu publikacje składają się na cały warsztat badawczy związany z problematyką II wojny światowej – dodaje.