
W czwartek, 9 kwietnia 2024 roku, na terenie Niemiec, został zatrzymany Ivan R., obywatel Ukrainy, poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo jednego z czterech mężczyzn, których ciała znaleziono w opuszczonej kamienicy przy ul. Grzybowskiej 71 w Warszawie.
Sprawa zaczęła się 7 kwietnia 2024 roku, kiedy to w opuszczonej kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 71 znaleziono ciała dwóch mężczyzn. Zwłoki kolejnych dwóch odkryto dzień później. Do sprawy zatrzymano wtedy siedem osób, mogących mieć związek ze zdarzeniem – czterech mężczyzn i trzy kobiety. Wszystkie te osoby są bezdomne.
Prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej poinformowała, iż Ivan R. jest podejrzany o zabójstwo jednego z czterech zamordowanych mężczyzn. Miał go pobić i kopać po całym ciele, powodując wielomiejscowe obrażenia, w tym złamania czaszki, pęknięcie nerki i śledziony oraz złamania żeber z uszkodzeniami płuc. W efekcie obrażeń pobity mężczyzna zmarł.
Ivan R. jest też podejrzany o to, iż w tym samym czasie wraz z dwoma innymi mężczyznami pobił mężczyznę o pseudonimie „Ryży”. Mężczyzna doznał bardzo ciężkich obrażeń. Z uwagi na ucieczkę i ukrywanie się Ivana R., sąd zastosował wobec niego 14 dniowy areszt.
Mężczyzna był poszukiwany listem gończym, wydano też za nim europejski nakaz aresztowania. W śledztwie dotyczącym czterech zabójstw status podejrzanych ma 11 osób. Dwóm z nich – Andriiowi S. i Ionowi B. – przedstawiono i ogłoszono zarzuty popełnienia zabójstwa. Obydwaj zostali aresztowani.
Siedmioro podejrzanych – Paweł M., Viktoria V., Iryna S.–P., Tetiana K., Mykola R., Volodymyr H., Mateusz C. – usłyszało zarzuty niezawiadomienia o przestępstwie, zaś Maksym H. zarzut udziału w bójce i pobiciu.
Dane liczbowe dotyczące tej sprawy są następujące:
* 4 – liczba zamordowanych mężczyzn
* 11 – liczba osób podejrzanych w tej sprawie
* 7 – liczba osób zatrzymanych w związku ze sprawą
* 2 – liczba osób, które usłyszały zarzuty popełnienia zabójstwa
* 14 – liczba dni aresztu dla Ivana R.
Sprawa ta jest przykładem powiązania między bezdomnością a przestępczością. Bezdomni często są wykluczeni społecznie i pozbawieni podstawowych praw człowieka, co może prowadzić do przestępstw.
Prokuratura i policja pracują nad rozwiązaniem tej trudnej sprawy, aby wynaleźć sprawców i ukarać ich za czyny. Społeczeństwo musi być świadome problemu bezdomności i przestępczości, aby zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości.