Za nami Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XXI Biegu Przełajowym im. Grzegorza Załogi

nszzp.pl 2 godzin temu

W miejscowości Hutki-Kanki odbyła się XXI edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Na linii startu stanęło prawie 300 zawodników z całego kraju reprezentujących m.in. służby mundurowe oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W biegu rywalizowała także młodzież reprezentująca szkoły średnie o profilach mundurowych, a także miłośnicy Nordic Walking. Mistrzostwa organizowane są na znak pamięci o sierż. Załodze, który w 2003 roku postrzelony zginął na służbie.

W miniony piątek już po raz 21 na linii startu Ogólnopolskich Mistrzostw Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi stanęli miłośnicy biegania, którzy do miejscowości Hutki Kanki przyjechali z całego kraju. Wielu z nich to reprezentanci służby mundurowych. Biorąc udział w biegu przełajowym, w sportowy sposób oddają cześć policjantowi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony na służbie. Zawody już na stałe wpisały się do Kalendarza Imprez Sportowych Policji.

Sierż. Grzegorz Załoga 10 sierpnia 2003 roku, będąc w służbie, podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji, gen. insp. Leszek Szreder, uhonorował sierż. Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.

Bieg zorganizowany został przez Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. śląskiego, Urzędu Miasta i Gminy w Łazach, Starostwa Powiatowego w Zawierciu oraz Nadleśnictwa Siewierz. Zawody objął honorowym patronatem Komendant Główny Policji oraz Wojewoda Śląski.