Wyprowadzono polskich żołnierzy w kajdankach!

6 miesięcy temu

Na przełomie marca i kwietnia tego roku, w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne na granicy polsko-białoruskiej, doszło do dramatycznych wydarzeń. Grupa około 50 migrantów, młodych mężczyzn o kaukaskich rysach twarzy, próbowała sforsować ogrodzenie graniczne. Polscy żołnierze z 1. Brygady Pancernej, wspierający Straż Graniczną, zareagowali strzałami ostrzegawczymi, a następnie, w obliczu narastającego zagrożenia, oddali strzały w ziemię przed migrantami.

Oskarżenie o przekroczenie uprawnień

Żołnierze wystrzelili łącznie 43 pociski, co ostatecznie zmusiło migrantów do wycofania się. Jednak zamiast podziękowań za skuteczną interwencję, zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową i oskarżeni o przekroczenie uprawnień oraz narażenie życia i zdrowia innych osób.

Ukrywana prawda

Sprawa została skrzętnie ukrywana przez dowództwo polskiej armii. Dopiero teraz, dzięki rozmowom z żołnierzami oraz informacjom uzyskanym od Ministerstwa Obrony Narodowej, udaje się ujawnić kulisy tego zdarzenia.

Prawo do obrony

Zgodnie z Ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, żołnierze mieli prawo użyć broni w celu odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na nienaruszalność granicy państwowej. Wszystkie przesłanki do użycia broni zostały spełnione, jednak żołnierze zostali potraktowani jak przestępcy.

Zawieszeni i oskarżeni

Obecnie oskarżeni żołnierze przebywają na wolności, ale zostali zawieszeni w czynnościach służbowych i oddani pod dozór przełożonego wojskowego. Ich morale jest niskie, czują się porzuceni przez przełożonych i pozbawieni wsparcia prawnego.

Kontrowersje wokół użycia siły

Sprawa ta budzi wiele kontrowersji i pytań o to, jak daleko mogą się posunąć żołnierze w obronie granicy państwowej oraz jakie są granice ich odpowiedzialności. Czy zostali niesłusznie oskarżeni, czy też ich działania były nieproporcjonalne do zagrożenia?

Idź do oryginalnego materiału