Wokaliści z całego świata próbują podbić serca jury. Trwa konkurs im. Ady Sari w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

9 miesięcy temu

W Nowym Sączu trwa święto śpiewu operowego. Wokaliści zjechali się z różnych stron świata na XX Międzynarodowy Konkurs im. Ady Sari. Cześć artystów wzięło już udział w przesłuchaniach, a w poniedziałek (8.05) kolejne.

Pierwsza na scenie MCK Sokół w Nowym Sączu pojawiła się Hyejin Lee z Korei Południowej. Do akcji wkroczyli też Polacy.

Teresa Marut zaśpiewała między innymi do utworu Chopina.

– Był to mazurek Chopina, który był opracowany przez jego przyjaciółkę Pauline Viardot. Ona dodała tekst francuski. Początkowo Chopin się trochę się temu sprzeciwiał, ale ostatecznie się zgodził. To nieznane transkrypcje, ale przepiękne

– podkreśliła wokalistka.

Uczestnicy nie ukrywają, iż występ w Nowym Sączu to dla nich duża szansa.

– Ten konkurs gromadzi w jury znakomitości świata opery i to dla nas duża szansa. Bardzo dobrze, iż to wydarzenie jest organizowane. Mamy okazję się porównać, nauczyć się i sprawdzić na jakim etapie jesteśmy. Jury będzie miało dużą zagwozdkę. Wybrać najlepszych z ponad 70 osób będzie trudnym zadaniem, bo nie ma tu słabych wykonawców

– mówi Tomasz Łykowski

Przesłuchania potrwają do środy (10 maja). Zaprezentuje się łącznie kilkudziesięciu wokalistów z państw europejskich, azjatyckich czy z USA.

W tegorocznej edycji konkursu nowością jest kooperacja z Operą Krakowską, gdzie 12 maja o 18.30 odbędzie się się koncert finałowy. Dzień później laureatów zobaczycie na deskach MCK Sokół w Nowym Sączu.

Śpiewaków ocenia międzynarodowe jury pracujące pod kierownictwem Małgorzaty Walewskiej, dyrektor artystycznej konkursu.

W pracach jury ponadto udział biorą: Marcin Habela – profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Beata Klatka – dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz kierownik Akademii Operowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie; Dominik Licht – konsultant w zakresie castingu w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze; Rebekah Rota – dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech (od sezonu 2023/2024); Keith Bernard Stonum – dyrektor artystyczny Jungen Oper im NORD (Staatsoper Stuttgart, Niemcy), śpiewak oraz Wojciech Maciejowski (sekretarz jury).

Posłuchaj Tomasz Łykowskiego:

Posłuchaj Teresy Marut:

Zobacz zdjęcia z I dnia przesłuchań:

XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. I dzień przesłuchań (07.05.2023)

XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu ruszył [ZDJĘCIA]

Idź do oryginalnego materiału