Włochy: restrykcje wobec statków NGO

10 miesięcy temu

Włoskie władze egzekwują nowe prawo migracyjne. Statki ratownicze organizacji pozarządowych zostały zatrzymane.

Włoska straż przybrzeżna zatrzymała na Morzu Śródziemnym dwa statki należące do niemieckich organizacji ratownictwa morskiego. Władze uzasadniły swoje działania tym, iż załogi „Mare Go” i „Sea-Eye 4” naruszyły włoskie przepisy dotyczące operacji ratowniczych, które obowiązują od kilku miesięcy.

Według straży przybrzeżnej „Sea-Eye 4” naruszył zasadę przeprowadzania tylko jednej akcji ratunkowej w czasie jednej misji. Załoga „Mare Go” odmówiła udania się do portu Trapani w zachodniej Sycylii, który został im przydzielony przez władze. Zamiast tego zdecydowali się zacumować na wyspie Lampedusa w pobliżu wybrzeża Afryki.

Organizacja Sea-Eye z siedzibą w Regensburgu potwierdziła zatrzymanie swojego statku. Statek „Sea-Eye 4” został zatrzymany na 20 dni w Ortonie w regionie Abruzji.

Lider Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Manfred Weber, wezwał do stworzenia nowej europejskiej inicjatywy ratunkowej. „Chciałbym, aby Europa ponownie wzięła na siebie odpowiedzialność, tak jak kiedyś ją brała” – powiedział polityk CSU gazecie „Neue Osnabrücker Zeitung”, która donosiła o dużej liczbie zabitych migrantów.

„Ratowanie życia na Morzu Śródziemnym jest zadaniem rządów, a nie organizacji pozarządowych” – podkreślił niemiecki polityk, który chciałby, aby „oprócz wspierania organizacji ratowniczych, takich jak Sea-Eye, policja federalna wysyłała statki na Morze Śródziemne”. Weber argumentuje, iż Europejczycy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za ratowanie ludzkiego życia na Morzu Śródziemnym.

Włoski rząd prawicowej premier Giorgio Meloni ograniczył działalność statków ratowniczych na początku roku. Od tego czasu organizacje ratownicze muszą informować władze, gdy tylko łódź zostanie uratowana i udać się do portu wyznaczonego przez władze. Często jest to daleko od miejsca akcji ratunkowej.

Na początku stycznia kilka organizacji pomocowych działających na Morzu Śródziemnym oskarżyło włoski rząd o utrudnianie morskich akcji ratunkowych. Ratownicy często wykonują kilka misji podczas jednej podróży. Ponadto podróż do odległych portów jest często zbyt długa, co utrudnia pracę ratowników i przedłuża cierpienie ludzi szukających ochrony.

Tymczasem tunezyjska straż przybrzeżna wyłowiła ciało małego dziecka po zatonięciu łodzi z imigrantami. Martwe ciało zostało odkryte podczas patrolu u wybrzeży miasta Sfaksis. Była to dziewczynka, pochodząca prawdopodobnie z Kamerunu. W ciągu ostatnich dwóch dni u wybrzeży tunezyjskiego portu uratowano ponad 200 kameruńskich uchodźców.

Według statystyk Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) ponad 47 000 migrantów przybyło do Włoch do końca maja 2023 r. w porównaniu do 18 000 w tym samym okresie 2022 r. Jednocześnie liczba osób, które zginęły lub zaginęły w środkowej części Morza Śródziemnego wzrosła z 690 do 975 w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem 2022.

Idź do oryginalnego materiału