Okres zimowy wiąże się z zagrożeniami wynikającymi z niskich temperatur. Osoby pozbawione schronienia oraz możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych narażone są na utratę zdrowia lub życia z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu. O podejmowanych działaniach pomocowych mówili dziś w centrum pomocy osobom w kryzysie bezdomności, przy ul.Krańcowej 10 w Poznaniu,wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut oraz dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Karol Maciejak.
Centrum pomocy osobom w kryzysie bezdomności jest prowadzone przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Placówka obejmuje formy pomocy interwencyjnej: z łaźni i ogrzewalni mogą korzystać kobiety i mężczyźni – każda osoba, która potrzebuje bezpiecznego noclegu, ciepłego posiłku i wsparcia socjalnego. Łaźnia i ogrzewalnia są w pełni finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania. W centrum funkcjonuje również schronisko, które jest przestrzenią długofalowej pomocy dla mężczyzn wyrażających chęć wychodzenia z kryzysu bezdomności.
–Wspólnie wychodzimy do osób w kryzysie bezdomności z pomocą i działaniami prewencyjnymi, ale liczmy również na Państwa, żeby nie pozostawać obojętnym, kiedy widzimy osobę, która może być narażona na wychłodzenie organizmu – mówi wojewoda Agata Sobczyk. – Kierujemy apel do społeczeństwa. Widząc osobę chorą, starszą, czy też będącą w kryzysie bezdomności, której idąca zima może zagrażać, kierujmy ją do odpowiednich służb, przekażmy, gdzie może szukać pomocy– dodaje.
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu prowadzony jest stały monitoring miejsc w ośrodkach pomocy osobom bezdomnym. Na stronie internetowej urzędu w zakładce Akcja Zimaumieszczony jest wykaz placówek noclegowych, tj.: schronisk, noclegowni i ogrzewalni, wraz z danymi teleadresowymi oraz aktualizowaną liczbą wolnych miejsc w każdej placówce. W Wielkopolsce wsparcia osobom w kryzysie bezdomności udziela 51 placówek, które w tej chwili dysponują ponad 250 wolnymi miejscami.
Policjanci na terenie województwa wielkopolskiego pomagają osobom w kryzysie bezdomności, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne staje się szczególnie niebezpieczne. Działania te obejmują zarówno prewencję, jak i reagowanie na bieżące potrzeby. Wielkopolscy policjanci dokonują również systematycznego rozpoznania i kontroli miejsc, gdzie mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności.
–W ubiegłym roku w Polsce zmarły 32 osoby z wychłodzenia. Na terenie Wielkopolski były to dwie osoby. Chcielibyśmy na zakończenie zimy móc Państwu powiedzieć, iż nikt na terenie naszego województwa nie umarł z powodu wychłodzenia organizmu– podkreśla zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut.
Wielkopolska policja prowadzi aktywną współpracę z władzami samorządowymi oraz instytucjami pomocowymi celem aktualizacji dokumentacji dotyczącej instytucji i miejsc udzielenia pomocy osobom w kryzysie bezdomności, samotnym, które ze względu na sytuację życiową mogą być szczególnie narażone na skutki działania trudnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo policjanci identyfikują grupy osób wysokiego ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska bezdomności i na bieżąco monitorują jego skalę, m.in. z wykorzystaniem narzędzia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
– W tym miejscu udzielamy tej pomocy na co dzień, ale również prowadzimy zajęcia terapeutyczne, które mają przywrócić poczucie sprawczości, które poprzez kryzys bezdomności, zostało zaniedbane. Chcemy, żeby to miejsce było miejscem przywracania godności osobom w kryzysie bezdomności – mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej ks. Karol Maciejak.
Celem ośrodków prowadzonych przez Caritas jest wspieranie osób, które w konsekwencji własnych decyzji lub w wyniku tragicznych wydarzeń znalazły się w skrajnej sytuacji. Tutaj zespół towarzyszy im w odzyskiwaniu sprawczości, odbudowie relacji i odzyskiwaniu odpowiedzialności za swoje życie.