Widzisz pieniądze na ziemi? Broń Boże ich nie podnoś. Metoda na "przewałkę" zbiera żniwo

2 tygodni temu
Zdjęcie: sasun bughdaryan / Getty Images/iStockphoto


Widzisz banknot lub monety na ulicy? Lepiej nie podnoś ich z ziemi, inaczej możesz paść ofiarą oszustów. Tylko czyhają na zawartość twojego portfela. W jaki sposób i jak temu zapobiec w przyszłości?
O metodach na "babcię", na "wnuczka" wszyscy już słyszeli, jednak o oszustwach na "przewałkę" nie słyszał każdy. Było o nich głośno już w czasach PRL-u. Kanty tego typu wcale nie są nową metodą wśród złodziei. Okazuje się, iż aby paść ofiarą oszustów, wystarczy chwila nieuwagi i zapomnienia się.
REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie. "Wszystkie smrody lecą do mieszkania"


Co to jest oszustwo na "przewałkę"? Tak łatwo możesz paść ofiarą oszustów
Metoda złodziei na "przewałkę" stosowana jest przez nich najczęściej przy bankach i bankomatach. Oszuści bacznie obserwują i przyglądają się ruchom swoich ofiar. Krążą wokół budynku lub maszyny, a gdy widzą, iż ktoś wypłacił większą sumę pieniędzy, zaczynają działać. Początkowo zostawiają przynętę w postaci pliku banknotów porzuconych na ziemi. Następnie pytają się, czy nie zgubiłaś leżącego zwitka pieniędzy. jeżeli schylisz się po pieniądze, rabusie zaczynają działać. W tym samym momencie podchodzi natomiast kolejna osoba, która podaje się za prawdziwego właściciela pieniędzy. Sugeruje, iż było ich więcej. W wyniku słownej przepychanki ofiara zostaje oskarżona o kradzież, pokazując zawartość swojego portfela, chcąc udowodnić swoją niewinność. Wtedy dochodzi do "przewałki", która polega na wywołaniu psychicznej presji i podziale "znalezionych" pieniędzy.


Metoda na "przewałkę". Trik złodziei, na który nabiera się coraz więcej osób
Ofiarą metody na "przewałkę" jest mieszkanka z Biłgoraja. Miało to miejsce w listopadzie 2022 roku. Złodzieje wyłudzili od 67-latki pieniądze, podczas gdy ta korzystała z bankomatu. Wystarczyło, iż zwróciła uwagę na leżące na chodniku pieniądze. Dwóch mężczyzn ukradło pieniądze w kwocie prawie 3 tys. złotych. Warto pamiętać, iż metoda ciągle ewoluuje, a najlepszym sposobem na uchronienie się przed działaniem oszustów, jest po prostu niepodnoszenie banknotów leżących na ziemi. Nie ulegaj presji innych osób, zachowaj spokój i nie daj się sprowokować. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału