Warsztaty Profilaktyczne UJD

17 godzin temu
W czwartek, 3 kwietnia w jednym z budynków Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie przy al. Armii Krajowej, odbyły się Warsztaty Profilaktyczne „Wspólna Praca Się Opłaca”. Na spotkaniu obecni byli policjanci z Komendy Miejskiej w Częstochowie.

Dr Marta Kaczyńska z UJD przestawiła, jak wyglądał harmonogram czwartkowego spotkania:
– Generalnie sam harmonogram jest ułożony i podzielony na dwie części. Część pierwsza taka wykładowa, czyli bardziej taka część teoretyczna. Tutaj poznamy czym jest czyn karalny, przestępstwo, wykroczenie, osobę nieletniego, kiedy rozróżnić tą osobę nieletnią, a kiedy rozróżnić, iż to już jest osoba dorosła. o ile mówimy o czynach karalnych będziemy mieć również możliwość zapoznania się z takim praktycznym aspektem wykorzystania psa służbowego, policyjnego właśnie przy środkach odurzających o ile chodzi o uczniów w szkołach. Natomiast część druga już będzie bardziej taką częścią praktyczną mamy oczywiście prelegenta z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie asp. Kamila Sowińskiego, który powie nam na temat jak rozpoznać właśnie tego nieletniego pod wpływem środków odurzających, ale z perspektywy już tej policyjnej. Będzie oczywiście wieloletnie doświadczony ratownik medyczny od nas tutaj z kolegium Medicum, który przekaże informacje na temat on-line zatruć i takiej pierwszej pomocy właśnie w przypadku, kiedy znajdziemy tego ucznia pod wpływem tych środków odurzających. I na zakończenie taki już aspekt przyjemności będzie pani psychoterapeutka, która rozluźni, po tym ciężkim dniu stresującym, pokaże jak ten stres wpływa na nasze życie, czyli taki aspekt już rzeczywiście refleksji.

Asp. Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wyjaśnił, jaki cel przyświecał warsztatom:
– Konferencja pod tytułem Wspólna Praca się opłaca. Dobre praktyki, która ma na celu zwalczanie, zapobieganie, przeciwdziałanie uzależnieniu wśród dzieci i młodzieży. Składa się ona z wielu paneli, z wielu warsztatów dla nauczycieli, którzy zgłosili się do nich po to aby wspólnie razem wypracować front, też nauczyć się przeciwdziałać temu uzależnieniu typowo od narkotyków i dopalaczy.

Adrian Wasik, prelegent oraz przewodniczący kierunkowego zespołu do spraw jakości kształcenia na kierunku kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa UJD opowiedział, na czym skoncentrował się podczas swojego wystąpienia:
– W trakcie dzisiejszych warsztatów przekazałem nauczycielom informacje dotyczące zmian, które zaistniały w ostatnim okresie czasu w związku z prowadzeniem ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, gdzie szczególną uwagę zwróciłem na aspekty związane z demoralizacją, związane z postępowaniem w sprawach kiedy mamy nieletnich przejawiających symptomy demoralizacji, ale także w sprawach, kiedy mamy do czynienia z czynami karalnymi. Jak w tych sprawach postępować i jak reguluje ustawa tutaj jurysdykcję sądu rodzinnego i nieletnich. A przede wszystkim też zwróciłem uwagę na aspekty dotyczące współpracy środowiska lokalnego, czyli współpracy placówek oświatowych, policji, sądu rodzinnego, ale też przede wszystkim nas wszystkich jako dorosłych, którzy odpowiadają za wychowanie młodych ludzi, bo też jesteśmy rodzicami, jesteśmy opiekunami i czasami zapominamy, iż poza prawami jako rodzice mamy przede wszystkim obowiązki wynikające z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, no wśród których ten najważniejszy obowiązek, no to ten obowiązek wychowania, ten obowiązek zapewnienia dzieciom adekwatnej opieki, obowiązek związany z tym, iż to my przygotowujemy tych młodych ludzi do funkcjonowania w społeczeństwie, to my stwarzamy fundament całego systemu aksjologicznego, na którym później już jako dorośli ludzie kształtują swój system wartości, zasad, norm, którymi się w życiu kierują. Więc na te aspekty zwracaliśmy tutaj szczególną uwagę.

Każde takie warsztaty są dobrą inicjatywą, podkreśla Robert Nowakowski, wykładowca UJD:
– Jest to bardzo dobrą inicjatywa, bo problemy z jakimiś stykają się nie letni w szkołach. Są poważne i bardzo ważne jest, żeby różne środowiska, które biorą udział w tych procesach, rozmawiały ze sobą, wyjaśniały sobie pewne kwestie. Wiadomo, iż nauczyciele w szkole nie są specjalistami od zabezpieczenia miejsca zdarzenia, od ogóle zagadnień kryminalnych, zagadnień procesowych, więc jest to domena policji. Dobrze jest, iż jest takie forum, gdzie można wymienić doświadczenia, można na to patrzeć z każdej ze stron i też wskazać na problemy jakie mają nauczyciele z tymi problemami. Policjanci, pracownicy służb medycznych wyjaśnią jak to wygląda z ich strony, jakie działania można podjąć. Jest takie zapotrzebowanie.

Warsztaty zakończyły się spotkaniem z psychoterapeutką, której zadaniem było rozluźnienie atmosfery po kilku godzinach intensywnych i trudnych wykładów.

Idź do oryginalnego materiału