W Wiślicy odsłonięto wystawę „Samarytanie z Markowej”

7 miesięcy temu

W Wiślicy odsłonięto dziś (niedziela, 24 września) wystawę „Samarytanie z Markowej”, poświęconą rodzinie Ulmów, która oddała życie za to, iż podczas okupacji niemieckiej udzieliła schronienia Żydom.

Ekspozycja przedstawia życie rodziny na fotografiach, które wykonał Józef Ulma. Można zobaczyć też dokumenty i rodzinne pamiątki Ulmów. Wystawa prezentuje także proces beatyfikacyjny. Rodzina Ulmów została wyniesiona na ołtarze 10 września.

Inicjator wystawy poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik okręgu kieleckiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, iż ekspozycja jest świadectwem, które dokumentuje w jaki sposób Polacy ratowali Żydów.

– Rodzina Ulmów mając świadomość tego, co im grozi za pomoc udzielaną Żydom nie zawahała się tej pomocy udzielić. Uznali, iż największe wartości, wartości wynikające z nauki Kościoła są dla nich najważniejsze. Postanowili ratować Żydów dając im schronienie. Niestety, ktoś na nich doniósł do niemieckiego okupanta. Ta rodzina, Józef i Wiktoria wraz ze swoimi dziećmi, w tym jednym jeszcze nienarodzonym, ponieśli największą ofiarę, ofiarę życia – przypomniał.

Rodzina Ulmów jest przykładem heroicznej postawy wielu polskich rodzin, które ratowały swoich sąsiadów, ratowały Żydów – przyznał poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości.

– Oni wiedzieli doskonale, iż za pomoc udzieloną Żydom może im grozić kara śmierci. Ich chrześcijańska postawa spowodowała jednak, iż oni nie zaniechali tej chęci pomocy. Zapłacili za to ogromną cenę. Dzisiaj musimy o tym pamiętać i mówić. Trzeba świadczyć o tej prawdzie, iż Polacy tak wiele istnień ludzkich wtedy uratowali, mimo zagrożenia bytu narodu polskiego – dodał Marek Kwitek.

Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, iż co najmniej tysiąc Polaków za pomoc świadczoną Żydom zostało bestialsko zamordowanych przez okupanta.

– To jedna z najbardziej rozpoznawalnych historii, ale nie jedyna. Wiemy o co najmniej tysiącu Polaków, którzy za pomoc świadczoną współobywatelom, często sąsiadom, zginęli w tragicznych okolicznościach. Mord dokonywany na całych rodzinach, na całych wspólnotach, to dla nas coś niewyobrażalnego – podkreślił dr Robert Piwko.

Wystawa „Samarytanie z Markowej” przy kolegiacie w Wiślicy będzie prezentowana do najbliższej soboty, 30 września. Wcześniej ekspozycję mogli obejrzeć mieszkańcy Starachowic.


Idź do oryginalnego materiału