Złożeniem kwiatów przed obeliskiem ku czci Sprawiedliwych Marii i Wacława Stradowskich w Chmielniku uczczono Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Obelisk został odsłonięty we wrześniu 2022 roku. Pani Maria i jej syn Wacław zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej, przypomniał Mirosław Gębski, kielecki starosta.
– Jest powiedzenie, iż o ile ja zapomnę o nich, to niech Bóg zapomni o mnie. Dlatego musimy pamiętać o Polakach, którzy ratowali Żydów pod okupacją niemiecką. Musimy też pamiętać, iż Polska była jedynym krajem, w którym za ukrywanie Żydów groziła śmierć. Nie możemy zapomnieć o tym, iż to Niemcy byli okupantami, a Polacy ratowali Żydów – powiedział.
W uroczystości udział wzięła również Bożena Wrzesień, krewna Marii Stradowskiej. Jak powiedziała pamięć o Polakach, którzy ratowali Żydów nigdy nie powinna się zatracić.
– Należy pamiętać o tych, którzy bezinteresownie pomagali tak naprawdę nieznanym sobie ludziom i za to zostali zamordowani. To jest wielki akt miłości do bliźniego, akt poświęcenia. Moja teściowa ukrywając pod swoim dachem Żydów nie patrzyła na ich narodowość, czy kolor skóry. To byli dla niej normalni ludzie, którym chciała pomóc – dodała.
To bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, by przypominać Polakom, iż w Chmielniku Polacy ratowali Żydów, ukrywali ich przed okupantem, często płacąc za najwyższą cenę, powiedział Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika.
– Właśnie w Chmielniku znalazły się osoby, które za pomoc drugiemu człowiekowi zapłaciły najwyższą cenę, zostały pozbawione życia. To bardzo ważne, by przypominać o tych zdarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat i przekazywać młodszemu pokoleniu, iż są wartości, które są wartościami najwyższymi. Dobrze, iż Polacy takimi wartościami się kieruję – dodał Paweł Wójcik.
Po złożeniu kwiatów przed obeliskiem ku czci Sprawiedliwych Marii i Wacława Stradowskich zebrani przeszli na pobliski cmentarz.
Więcej o Polakach ratujących Żydów w cyklu audycji przygotowanych przez Polskie Radio Kielce.