W dzisiejszych czasach inwestowanie przez Internet jest coraz bardziej popularne. Nie wychodząc z domu możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi lub inwestować w kryptowaluty. Na fali popularności tej formy inwestycji, dzięki zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i socjotechniki, oszuści podszywają się pod brokerów finansowych oferując spektakularne wręcz zyski. W taki sposób 74-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego zamiast zyskać przy zakupie akcji znanej spółki stracił łącznie 15 000 złotych.
Wraz z rozwojem technologii informatycznych inwestowanie staje się bardziej dostępne i coraz prostsze. Przez internet możemy m.in. obracać akcjami giełdowymi, inwestować w waluty, w metale szlachetne, czy też kupować kryptowaluty. Na fali popularności inwestowania przez internet próbują wzbogacić się także oszuści. dzięki zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i zmyślnej socjotechniki, podszywają się pod brokerów finansowych oferując spektakularne wręcz zyski, i to bez ryzyka.
W miniony piątek tj. 15 listopada do ostrowieckiej komendy zgłosił się 74-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. Mężczyzna poinformował stróżów prawa, iż dzień wcześniej za pośrednictwem Internetu znalazł jedną z ofert proponującą szybki i łatwy zysk podczas inwestycji w ropę naftową oraz gaz. Po uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego skontaktował się z nim mężczyzna podający się za przedstawiciela popularnej firmy paliwowej i poprosił go o wpłatę wpisowego w kwocie 1000 złotych. Niczego nie podejrzewający senior dzięki kodu Blik przekazał mu powyższą kwotę. Następnego dnia z 74-latkiem skontaktował się księgowy tej samej firmy, który poinformował go, iż przeprowadzi go przez proces założenia konta do działalności akcyjnej. W trakcie rozmowy oszust polecił mu wpłatę 14 000 złotych na „tzw. Lustrzane odbicie konta”. Jak wynikało z relacji fałszywego pracownika najpóźniej po 1,5 godzinie pieniądze miały z powrotem powrócić na konto seniora. Kiedy jednak tak się nie stało 74-latek zrozumiał, iż padł ofiara cyberprzestępców i stracił łącznie 15 000 złotych.
Przypominamy, iż oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i opiekunów oferują ułatwienia w inwestowaniu.
Przestępcy nakłaniają potencjalnych pokrzywdzonych do zainwestowania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Proponują pomoc przy inwestowaniu, dlatego policjanci zalecają wysoką ostrożność przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na taki cel.
Wyłudzeń dokonują osoby, które podają się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych – pracowników firm pośrednictwa i doradztwa inwestycyjnego. Firmy te reklamują swoje usługi w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.
Jeśli przeczytasz artykuł czy post w mediach społecznościowych lub skontaktuje się z Tobą osoba, która proponuje:
· szybki i wysoki zysk dzięki inwestycji na giełdzie;
· instalację aplikacji na telefonie lub komputerze, która ma posłużyć do zakupu kryptowaluty lub wykonania operacji;
· wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji przez „analityka”, który zadzwoni do Ciebie i udzieli pomocy;
zastanów się, zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność!
Opr. EW
Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim