Uwaga! Oszustwo na znaną markę! Polacy na celowniku. Bank ostrzega

1 tydzień temu

VeloBank wystosował pilny komunikat do swoich klientów, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności podczas logowania do bankowości internetowej. Powodem jest nowa kampania cyberprzestępców, którzy pod przykrywką atrakcyjnych inwestycji w kryptowaluty i akcje znanych spółek, próbują wyłudzić dane i pieniądze niczego nieświadomych ofiar.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3

Kryptowaluty i znane marki – przynęta na naiwnych

Cyberprzestępcy wiedzą, jak przyciągnąć uwagę potencjalnych ofiar. W swoich fałszywych ofertach inwestycyjnych wykorzystują wizerunki popularnych firm, takich jak Orlen, Lotos, PGE, Tesla czy CD Projekt. Sięgają także po twarze znanych osobistości ze świata mediów, by wzbudzić zaufanie i uwiarygodnić swój przekaz.

Ale nie dajcie się zwieść! Te oferty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. To jedynie sprytna pułapka, mająca na celu wyłudzenie Waszych danych i pieniędzy.

Szybkie zyski? To zbyt piękne, by było prawdziwe

Oszuści kuszą wizją błyskawicznego wzbogacenia się. Obiecują zawrotne zyski w krótkim czasie, bez większego wysiłku. To właśnie ten element sprawia, iż ich oferty są tak niebezpieczne – w końcu kto nie chciałby gwałtownie i łatwo pomnożyć swojego majątku?

Ale pamiętajcie – jeżeli coś brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, to prawdopodobnie tak właśnie jest. Żadna legalna inwestycja nie gwarantuje natychmiastowych, wysokich zysków. To zawsze wiąże się z ryzykiem i wymaga czasu.

Fałszywe reklamy, strony i formularze – narzędzia oszustów

Cyberprzestępcy są coraz sprytniejsi w swoich metodach. Tworzą własne, spreparowane reklamy i strony internetowe, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. Na tych stronach znajdziecie fałszywe formularze, służące do wyłudzania Waszych danych.

Oszuści nie poprzestają jednak na internecie. Mogą również dzwonić do Was, podszywając się pod doradców inwestycyjnych. Będą przekonywać, namawiać, a choćby wywierać presję, byście tylko zgodzili się na ich ofertę.

Jak nie dać się oszukać? VeloBank radzi

Aby nie stać się ofiarą cyberprzestępców, VeloBank apeluje o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  1. Zachowaj czujność przy każdej ofercie inwestycyjnej znalezionej w sieci, mailach lub przedstawionej przez telefon.
  2. Nie ulegaj presji czasu – to częsta taktyka oszustów.
  3. Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich danych wrażliwych, jak dane logowania do bankowości, numery kart czy kody Blik.
  4. Nie instaluj żadnych aplikacji polecanych przez rzekome aplikacje inwestycyjne i nie klikaj w linki z podejrzanych wiadomości.
  5. Zawsze weryfikuj informacje o firmach inwestycyjnych, np. na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Bądź czujny, nie daj się oszukać!

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej naszego życia przenosi się do sieci, czujność i ostrożność są niezwykle ważne. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w swoich metodach, dlatego musimy być zawsze o krok przed nimi.

Pamiętajcie – jeżeli oferta inwestycyjna wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, to prawdopodobnie jest to oszustwo. Nie dajcie się skusić wizją szybkiego zysku – możecie stracić znacznie więcej, niż zyskać.

Bądźcie czujni, weryfikujcie informacje i nie ulegajcie presji. A jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, skontaktujcie się ze swoim bankiem lub odpowiednimi służbami. Wasza przezorność i ostrożność to najlepsza broń w walce z cyberprzestępcami.

Idź do oryginalnego materiału