Krajowa Administracja Skarbowa zaostrza kurs wobec podejrzanych podatników. Coraz częściej sięga po zabezpieczenia majątkowe, a jednocześnie zmienia priorytety kontroli, koncentrując się na zwrotach VAT zamiast na podatku dochodowym – informuje serwis Prawo.pl.
Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce
Nowa strategia fiskusa
„Zabezpieczenia dokonane przez organy KAS dają podstawę do działania kolejnym organom, w tym prokuraturze. Nie pozbawia to jeszcze przestępcy środków z przestępstwa, ale uniemożliwia korzystanie z nich” – wyjaśnia Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów i zastępca Szefa KAS.
Specjalne komórki fiskusa ds. ustalania mienia mogą zabezpieczać różne aktywa podatników – od rachunków bankowych po nieruchomości i ruchomości. Według ekspertów, zwiększona częstotliwość takich działań wynika z dążenia do poprawy skuteczności kontroli.
„Zabezpieczenie majątku podatnika nie tylko chroni interesy Skarbu Państwa, ale też może służyć wstrzymywaniu biegu terminu przedawnienia” – zauważa Adrian Stępień, partner w Zespole Tax Litigation w CRIDO w rozmowie z portalem Prawo.pl.
Walka z luką VAT
Niepokojące dane dotyczące luki VAT skłoniły fiskusa do zmiany priorytetów. W ciągu dwóch lat wzrosła ona z 2,6% w 2021 roku do aż 15,8% w 2023 roku. W odpowiedzi urzędy skarbowe zwiększyły liczbę kontroli celno-skarbowych z 4 tysięcy do ponad 9 tysięcy rocznie.
To wyraźna zmiana w porównaniu z ostatnimi ośmioma latami, kiedy administracja podatkowa koncentrowała się głównie na kontrolach podatku dochodowego. w tej chwili coraz częściej wstrzymywane są zwroty VAT, co ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego.
Fiskus blokuje nie tylko konta powiązane z VAT, ale także konta niesolidnych podatników. Najczęstsze przewinienia to np. sprzedaż artykułów bez odprowadzania podatku czy prowadzenie działalności bez jej rejestracji. Za takie działania grozi już nie tylko grzywna, ale również i odpowiedzialność przed sądem.