Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Sokółce.

2 tygodni temu

Tłumy mieszkańców zebrały się dziś w Sokółce by świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie rozpoczęło się od Świętej Liturgii w cerkwi pw. Św. Aleksandra Newskiego w Sokółce, której przewodniczył ks. mitrat Włodzimierza Misiejuk proboszcz parafii. Następnie w kościele pw. Św Antoniego Padewskiego w Sokółce, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, która celebrował ks. Bogusław Urban, dziekan sokólski.

Po mszy delegacje, na czele ze starostą Piotrem Rećko, złożyły kwiaty i zapaliły znicze na mogile 5-ciu żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej rozstrzelanych przez Niemców 15 listopada 1918 roku.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli. Uczestnicy, otrzymali 100 biało – czerwonych flag, ufundowanych przez Zarząd Powiatu Sokólskiego.

– Ojczyzna, to nie tylko naród i ziemia na której żyjemy, to co widzimy i co czujemy, ale przede wszystkim czyny naszych przodków – powiedział do zgromadzonych na placu Piłsudskiego – Piotr Rećko, starosta sokólski.

Przypominając ojców naszej niepodległości w osobach Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa, zaakcentował ich olbrzymi wkład w odbudowę naszego państwa, po 123 latach niewoli.

Podkreślił, iż o niepodległość walczono nie tylko karabinem, ale też słowem i muzyką, a wielki wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości mieli też polscy duchowni.

Przypominając postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, pochodzącego z powiatu sokólskiego kapelana Solidarności, który został bestialsko zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa 40 lat temu, zwrócił uwagę na znaczenie wolności dla pokoleń wychowanych w tradycjach niepodległościowych.

Ciesząc się z obecności tak wielu służb mundurowych na dzisiejszych uroczystościach, podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom za ich ciężką służbę na granicy polsko-białoruskiej w czasach trwającej wciąż wojny hybrydowej.

Po oficjalnych przemówieniach, ułan 10. Pułku Ułanów Litewskich, kpr. Krzysztof Promiński odczytał Apel Pamięci. Na zakończenie odegrany został sygnał Śpij kolego.

Po apelu delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

Wieniec od mieszkańców powiatu sokólskiego złożył starosta sokólski Piotr Rećko wraz z małżonką – Edytą Rećko, radną Rady Miejskiej w Sokółce, Jerzy Białomyzy, członek zarządu powiatu oraz sekretarz i dyrektorzy jednostek powiatowych.

Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z powiatowym chórem Sokólskie Wrzosy.

W uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości udział wzięli:

Wiesława Burnos – wicemarszałek województwa podlaskiego, Piotr Rećko – starosta sokólski, Jerzy Białomyzy – członek zarządu powiatu, Krzysztof Krasiński – Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Tomasz Potapczyk – wiceprzewodniczący rady powiatu, Paweł Łabanowicz, radny powiatowy, Adam Kowalczuk – pierwszy zastępca burmistrza Sokółki, Bogusława Szczerbińska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Sokółce, Edyta Rećko, Daniel Supronik i Tomasz Tolko – radni Rady Miejskiej w Sokółce.

Agnieszka Szczygielska – zastępcę dyrektora KRUS w Białymstoku, Małgorzata Ejsmont – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce, Katarzyna Kieda-Tolko – kierownik inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sokółce, Jadwiga Bieniusiewicz – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce, Elżbieta Szomko – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sokółce, Anetta Zubrzycka – dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce, Lech Czarnowicz – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce, Barbara Czechowicz i Andrzej Szumiło – wicedyrektorzy Zespołu Szkół Rolniczych im mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Sokółce, Zbigniew Dębko – dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Sokółki.

Bardzo liczna była także delegacja przedstawicieli służb mundurowych, które reprezentowali na dzisiejszych obchodach Święta Niepodległości: major Leszek Chodnicki z 1 Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, której żołnierze zaciągnęli wartę przy pomniku Marszałka Piłsudskiego, mjr rez. Artur Szwarc z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, mł. insp. Marcin Rymarski – komendant Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, st. bryg. Dariusz Wojtecki – Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce, ppłk. Michał Łangowski – komendant Placówki SG w Kuźnicy, mjr Janusz Szoka – p.o komendanta Placówki SG w Nowym Dworze, chor. sztab. Marcin Chomik – kierownik zespołu z Placówki SG w Szudziałowie, Piotr Sarosiek i Leszek Kozłowski – reprezentujący Podlaski Urząd Celno-Skarbowy, Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich z mjr. rez. Piotrem Horsztyńskim na czele, harcerze Hufca ZHP im. Witolda Biziuka w Sokółce z komendantem Łukaszem Kojtą i harcerki 30. Białostockiej Drużyny Harcerek MONTES Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Organizatorami wydarzenia był Piotr Rećko – starosta sokólski, Adam Kowalczuk – pierwszy zastępca burmistrz Sokółki i ks. Jarosław Ciuchna, proboszcz parafii pw. Św. Antoniego w Sokółce.

Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski

Idź do oryginalnego materiału