Ulica im. Wiktora Szwagla – 85. Rocznica Śmierci Policjanta

3 tygodni temu

W Piekarach Śląskich odbyły się uroczyste obchody z okazji 85. rocznicy śmierci zamordowanego na służbie posterunkowego Województwa Śląskiego Wiktora Szwagla. Z tej okazji o godzinie 10:00 w budynku Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich złożono kwiaty pod tablicą pamięci. Następnie na nowej ulicy im. Posterunkowego Wiktora Szwagla odsłonięto tablicę nowego patrona tego miejsca. Udział w uroczystości wraz ze swoją rodziną wziął prawnuk Wiktora Szwangla, który na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych. Sława Umińska-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich wraz z Stanisławem Plajznerem – Wiceprzewodniczącym Rady Miasta złożyła kwiaty pod pamiątkowa tablicą.

W 2019 roku z okazji obchodzonej wtedy 100. rocznicy istnienia Policji Państwowej, a także 80. rocznicy śmierci funkcjonariusza Wiktora Szwagla, w Komendzie Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie tragicznego wydarzenia z dnia 14 sierpnia 1939 roku, wtedy to doszło do zabicia posterunkowego Policji Województwa Śląskiego – Wiktora Szwangla, który zginął w wyniku postrzału z rąk członka niemieckiej grupy dywersyjnej „Freikorps”. W lutym br. miało miejsce uchwalenie nadania nazwy ulicy zlokalizowanej w Piekarach Śląskich, łączącej ul. Bytomską i ul. Powstańców Warszawskich, nadano jej nazwę: Posterunkowego Wiktora Szwagla.

Wiktor Szwagiel zmarł na miejscu, a pogrzeb urządzony 17 sierpnia przerodził się w ogromną manifestację patriotyczną. Pochowany został na cmentarzu szarlejskim. Pośmiertnie, podczas ceremonii pogrzebowych bohater został odznaczony przez Wojewodę Śląskiego Michała Grażyńskiego Brązowym Krzyżem Zasługi. Podczas służby został ponadto odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medalem za Długoletnią Służbę. W latach 70-tych ub. wieku rodzina ekshumowała szczątki i pochowała je w rodzinnym Lesku. Biorąc pod uwagę fakt, iż walki na pograniczu śląskim trwały już w sierpniu 1939 r. można uznać posterunkowego Wiktora Szwagla za jedną z pierwszych ofiar nadchodzącej wojny. Śmierć Wiktora Szwagla to jeden z symboli tragedii, która spotkała formację Policji Województwa Śląskiego podczas II wojny światowej.

Idź do oryginalnego materiału