Ukryta funkcja aplikacji mObywatel. Uzyskasz dostęp do specjalnego rejestru

1 tydzień temu

Niewątpliwie aplikacja mObywatel posiada wiele przydatnych funkcji. Od portfelu dokumentów, przez sprawy urzędowe, a na zastrzeżeniu o odstrzeżeniu nr PESEL kończąc. To właśnie z tą funkcją związana jest ukryta funkcja mObywatel o której nie wszyscy wiedzą.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zastrzeżenie numeru PESEL jest efektywnym środkiem zapobiegającym kradzieży tożsamości. Dzięki temu mechanizmowi można uniknąć nieautoryzowanego podpisywania umów czy zaciągania kredytów na nasze dane. Do końca zeszłego roku liczba zastrzeżonych numerów PESEL osiągnęła niemal milion, co jest odpowiednią reakcją na coraz częstsze przypadki wycieku danych.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż zastrzeżenie numeru PESEL wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które mogą komplikować codzienne transakcje, jak zaciąganie pożyczek, otwieranie nowych kont bankowych czy wypłacanie większych sum gotówki z banku. W takich sytuacjach przydatna może okazać się aplikacja mObywatel, która umożliwia czasowe ostrzeżenie numeru PESEL. Należy pamiętać, iż po ostrzeżeniu numeru, musi upłynąć 12 godzin, zanim będzie można bez przeszkód dokonać powyższych operacji. Jest to zabezpieczenie przed różnego rodzaju oszustwami.

Nie wszyscy wiedzą, iż w aplikacji mObywatel znajduje się jeszcze jedna funkcja związana z zastrzeżeniem nr PESEL. Niewielu o niej wie, bo nie każdy przegląda aplikacje wnikliwie i wie co się w niej znajduje.

Ukryta funkcja – do czego służy?

Za pomocą aplikacji mObywatel możemy nie tylko zastrzec PESEL, ale również sprawdzić czy zastrzegł go kto inny. Służy do tego opcja „sprawdź PESEL”, która daje dostęp do danych z rejestru. Oczywiście nie wprowadzimy po prostu danych sąsiada i nie poczekamy aż system da nam odpowiedź. Trzeba zaznaczyć czy występujemy o te dane samemu czy, jako firma, wpisać nr PESEL i nr dowodu osoby, której szukamy i wpisać powód dla jakiego poszukujemy tych danych.

Po co prywatnym użytkownikom dostęp do danych? Ponieważ osoba, która ma zastrzeżony PESEL nie może podpisywać praktycznie żadnych umów, brać pożyczek czy dokonywać czynności u notariusza, dodano tę możliwość szeroko, by nie pominąć nikogo i by wszyscy mogli sprawdzić czy umowa podpisana przez daną osobę jest ważna.

Idź do oryginalnego materiału