Uczniowie zaczynają wakacje, a służby czuwanie nad ich bezpieczeństwem

1 godzina temu
Zdjęcie: 23.06.2026. Kielce. Konferencja prasowa na temat bezpieczeństwa dzieci podczas wakacyjnego wypoczynku / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Będą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży oraz patrolować zbiorniki wodne w regionie – przedstawiciele służb wojewody świętokrzyskiego zapowiadają działania, które mają chronić wypoczywających uczniów w czasie wakacji.

W województwie świętokrzyskim w najbliższy piątek (26 czerwca) wypoczynek rozpocznie 175 tys. uczniów.

– Jesteśmy przygotowani, by w czasie wakacji zapewnić bezpieczeństwo wszystkim odpoczywającym w regionie – mówi wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. Dodaje, iż wzorem lat poprzednich kontrole będą odbywać się na terenie obozowisk harcerskich czy też kolonii.

23.06.2026. Kielce. Konferencja prasowa na temat bezpieczeństwa dzieci podczas wakacyjnego wypoczynku / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Każdy zorganizowany wypoczynek musi zostać zarejestrowany. Świętokrzyski kurator oświaty Piotr Łojek apeluje do rodziców, by w razie jakichkolwiek zastrzeżeń reagować.

– o ile pojawi się jakakolwiek wątpliwość dotycząca kadry czy warunków przebywania dzieci, prosimy o telefony interwencyjne. Numery będą podane zarówno na stronie kuratorium, jak i w mediach społecznościowych. Wizytatorzy będą podejmować stosowne działania kontrolne – zapewnia.

Kurator przestrzega zwłaszcza przed niebezpieczeństwem związanym z wodą. Po zeszłorocznym tragicznym wypadku na obozie harcerskim zmieniły się przepisy – dziś pływanie nieletnich nocą jest zabronione, a wychowawcy mają obowiązek zabezpieczenia terenu pływania w trakcie zorganizowanego wypoczynku.

23.06.2026. Kielce. Konferencja prasowa na temat bezpieczeństwa dzieci podczas wakacyjnego wypoczynku / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Tomasz Jarosz, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach zapewnia, iż od połowy czerwca do końca sierpnia realizowane są patrole zbiorników wodnych. Apeluje jednak o szczególną ostrożność podczas odpoczynku w takich miejscach.

– W zeszłym roku mieliśmy trzy osoby, które się topiły, z czego jedną policjanci uratowali, dwie się utopiły. W porównaniu do roku poprzedniego, gdy takich osób było 6, widzimy spadek, jednak trzeba podkreślić, iż zeszłoroczna aura nie sprzyjała wypoczynkowi nad wodą – ocenia.

Marcin Charuba, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach mówi, iż zadaniem straży jest m.in. ewakuacja obozowisk w razie niesprzyjających warunków pogodowych oraz edukacja młodzieży dotycząca zagrożeń.

Nad bezpieczeństwem dzieci powinni czuwać także rodzice. Przedstawiciele służb mundurowych apelują o pilnowanie, by dzieci miały kaski w czasie wycieczek rowerowych czy podczas jazdy hulajnogami.


Idź do oryginalnego materiału