Tworzyli fałszywe sklepy internetowe - CBZC nie doceniło ich pomysłowości

3 godzin temu

Wspólne działania policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Prokuratury Regionalnej w Katowicach doprowadziły do zatrzymania 6 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która popełniała przestępstwa, polegające na "doprowadzeniu wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie ich w błąd, co do możliwości zakupu towarów za pośrednictwem fikcyjnych sklepów internetowych, a także transferu pozyskanych w wyniku oszustw środków pieniężnych, w celu utrudnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia."

Za zarzucane podejrzanym czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje wielopodmiotowe śledztwo prowadzone przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na terenie całego kraju, której członkowie ze z góry powziętym zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej zakładali fałszywe strony internetowe i oferowali do sprzedaży różne produkty, wprowadzając klientów w błąd, co do możliwości nabycia oferowanych towarów w postaci sprzętu AGD, sprzętu fitness, mebli ogrodowych i innych.

Grupa działała w drugiej połowie 2023 roku. Pokrzywdzonych w sprawie jest w tej chwili 145 osób. Liczba ta stale rośnie.

Realizacje miały miejsce na terenie województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, a także łódzkiego. Zatrzymanym w wieku od 18 do 54 lat, ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz prania pieniędzy.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Mikołowie zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec kolejnych trzech podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego.

Idź do oryginalnego materiału