„Trump chce, aby gospodarka Kanady się załamała, aby móc nas zaanektować” – odpowiedź Trudeau na cła USA

bejsment.com 1 miesiąc temu

Premier Kanady, Justin Trudeau, mocno skrytykował nowe cła od towarów kanadyjskich, które wprowadził prezydent USA Donald Trump.

Trudeau nazwał ten ruch Trumpa “bardzo głupim”. Powiedział, iż Kanada się nie podda i będzie chronić swoje interesy.

Trudeau zaatakował Trumpa, mówiąc, iż prezydent USA chce zniszczyć kanadyjską gospodarkę. Trudeau oświadczył, iż Kanada nigdy nie będzie 51. stanem USA i iż wojny handlowe nie przyniosą żadnych korzyści. Premier Kanady stwierdził, iż teraz głównym celem jego kraju jest zniesienie nowych taryf.

Prezydent Trump ogłosił, iż nałoży jeszcze wyższe cła na Kanadę, jeżeli Kanada zdecyduje się na nałożenie ceł odwetowych.

Trump twierdzi, iż te cła są konieczne dla ochrony miejsc pracy w USA i iż pomogą one w walce z nielegalną imigracją i handlem narkotykami. Trump szczególnie skupił się na fentanylu, bardzo silnym narkotyku, który według niego jest przemycony do USA z innych krajów.

Prezydent Meksyku, Claudia Sheinbaum, dołączyła do krytyki Trumpa, mówiąc, iż nie ma żadnego powodu do nałożenia tych nowych taryf. Sheinbaum również zapowiedziała nowe cła na towary z USA.

Eksperci uważają, iż nowe taryfy zwiększą ceny dla konsumentów zarówno w USA, jak i za granicą. Taryfy (cła) są rodzajem podatku na towary importowane z innych krajów. Są one często używane do ochrony produkcji krajowej przed konkurencją.

Kanada ma zamiar nałożyć cła odwetowe na towary z USA o wartości 107 miliardów USD. Pierwsze cła na towary o wartości 30 miliardów dolarów kanadyjskich już weszły w życie, a cła od towarów o wartości 125 miliardów dolarów kanadyjskich zostaną nałożone w ciągu 21 dni.

Minister imigracji Kanady, Marc Miller, ostrzegł, iż nowe taryfy mogą zagrozić milionowi miejsc pracy w Kanadzie.

Więcej krytyki nadeszło od przedsiębiorców w Kanadzie. Pracownik fabryki samochodów w Ontario powiedział, iż ludzie są przerażeni perspektywą zwolnień. Premier Ontario, Doug Ford, powiedział, iż spodziewa się zamknięcia fabryk samochodów po obu stronach granicy.

Kandyjska Izba Handlowa nazwała taryfy “nieodpowiedzialnymi”. Kanada już podjęła decyzję o podjęciu działań odwetowych, a te środki obejmują między innymi nałożenie podatku na eksport energii elektrycznej do domów w Michigan, Nowym Jorku i Minnesocie.

Tymczasem Chiny ogłosiły, iż będą walczyć do końca w każdej wojnie handlowej i nałożyły swoje własne taryfy na szereg amerykańskich produktów rolnych i spożywczych.

Idź do oryginalnego materiału