
Bez tego choćby najlepsze chęci, czy organizowane wewnątrz Kościoła instytucje lub programy kilka pomogą. Wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia osób poszkodowanych. W większości nie dotyczą spraw nowych ale takich sprzed kilku, kilkunastu a choćby kilkudziesięciu lat.
– Wtedy nie było szansy na taką pomoc jak dziś i to też trzeba sobie jasno powiedzieć przyznaje ks. Wojciech Rzeszowski kierownik biura delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Ale to nie znaczy, iż już wszystko wiemy i na wszystko jesteśmy gotowi. Cały czas powinniśmy się dokształcać i tym samym profesjonalizować. Żadne dokumenty same z siebie nie są czarodziejską różdżką i nie zmieniają rzeczywistości, jeżeli za tymi dokumentami czy strukturami nie stoją konkretni ludzie, profesjonalnie przygotowani, zaangażowani, działający, to same te struktury kilka zrobią. Dlatego właśnie spotkanie na Górze Św. Anny ma formułę typowo warsztatową – dodaje dzisiejszy Poranny Gość Radia Doxa.
W ubiegłym roku 131 osób otrzymało wsparcie ze strony Fundacji św. Józefa działającej przy Konferencji Episkopatu Polski. Zgłoszonych natomiast zostało 67 spraw, które już potwierdzono lub są badane. Dziś na Górze św. Anny kończy się spotkanie osób odpowiedzialnych za wsparcie pokrzywdzonych oraz za niezbędną w tej w kwestii prewencję.
ks. Wojciech Rzeszowski
Autor: AK/SP
ks. Wojciech Rzeszowski o systemie ochrony małoletnich