Virginia Giuffre stała się symbolem walki z wykorzystywaniem seksualnym po tym, jak publicznie oskarżyła Jeffreya Epsteina i jego partnerkę Ghislaine Maxwell o handel ludźmi i molestowanie. Twierdziła również, iż została przez nich zmuszona do kontaktu seksualnego z księciem Andrzejem, gdy miała 17 lat – czemu brytyjski arystokrata, stanowczo zaprzeczał.
Na fali skandalu syn Elżbiety II zrezygnował z pełnienia funkcji publicznych w maju 2020 roku, a w styczniu 2022 roku królowa odebrała mu honorowe afiliacje wojskowe oraz patronaty nad organizacjami charytatywnymi. W 2022 roku sprawa zakończyła się ugodą pozasądową.
Virginia Giuffre nie żyje. Oskarżycielka księcia Andrzeja i Jeffreya Epsteina miała 41 lat
Giuffre zmarła w piątek na swojej farmie w Australii Zachodniej. Jej rodzina napisała w oświadczeniu, iż 41-latka była "zaciętą wojowniczką w walce z przemocą seksualną", ale iż "ciężar doznanych nadużyć... stał się nie do udźwignięcia".
"Odebrała sobie życie po tym, jak przez całe życie była ofiarą wykorzystywania seksualnego i handlu ludźmi" – przekazano. Matkę trójki dzieci opisano jako "światło, które podnosiło na duchu wielu ocalałych".
Policja w Australii Zachodniej poinformowała, iż została wezwana do domu w rejonie Neergabby, gdzie kobieta została znaleziona nieprzytomna. Śledztwo wykazało, iż nic nie wskazuje na udział osób trzecich.
Virginia Giuffre, urodzona w Stanach Zjednoczonych, od lat mieszkała w Australii wraz z mężem Robertem i trójką dzieci. Niedawno media informowały o rozstaniu pary po 22 latach małżeństwa. Z kolei trzy tygodnie temu Giuffre zamieściła na Instagramie wpis, w którym informowała o poważnym wypadku samochodowym. Jej rodzina później wyjaśniła, iż nie planowała upubliczniać tej informacji, a lokalna policja nie potraktowała zgłoszenia poważnie.
Virginia Giuffre zaczęła publicznie mówić o swojej traumie w 2019 roku, kiedy opowiedziała, jak jako nastolatka została zwerbowana przez brytyjską socjalitkę Ghislaine Maxwell i wprowadzona w krąg amerykańskiego finansisty Jeffreya Epsteina. Przez lata była wykorzystywana przez niego i jego znajomych. W dokumencie Netfliksa "Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty" pokazała zdjęcie z młodości z księciem Andrzejem, którego oskarżyła o gwałt.
Przypomnijmy, iż Jeffrey Epstein popełnił samobójstwo w areszcie w 2019 roku, oczekując na proces w sprawie zarzutów o handel ludźmi. Ghislaine Maxwell w 2022 roku została skazana na 20 lat więzienia za udział w tym procederze oraz wykorzystywaniu seksualnym.
Znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze?
– Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22
– Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.