To już 4 edycja Biegu Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej

2 dni temu
27 września w Częstochowie odbył się Bieg Szlakiem Pamięci Narodowej. Zakończył się na Placu Pamięci Narodowej.

Bieg powstał z inicjatywy Hufca ZHP Częstochowa. Podharcmistrz Jagoda Misztela, komendantka Hufca ZHP oraz harcmistrz Przemysław Kowalski, zastępca komendantki Hufca ZHP są pomysłodawcami wydarzenia:

– Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej, jego już 4 edycja, w tym roku wyjątkowa, bo w 85 rocznicę powstania Szarych Szeregów. Dzięki bardzo dobrej współpracy z paniami dyrektorkami możemy to wydarzenie zorganizować na tak wysokim poziomie. Oczywiście to wydarzenie nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych wspaniałych harcerzy, którzy tutaj są wolontariuszami, z resztą jak we wszystkich swoich działaniach, którzy zaangażowali się bardzo ochoczo w sztab organizacyjny liczący blisko 20 osób.

Jak zaznaczyła Misztela, w tegorocznej edycji biegu wzięła udział dotychczas największa liczba uczestników:

– W biegu bierze udział około 50 szkół, ponadpodstawowych, podstawowych i szkół specjalnych i z roku na rok, ku naszej uciesze, zainteresowanie biegiem rośnie. W tym roku mamy ponad 400 uczestników co jest na prawdę fantastyczne.

Lekcja historii w wersji interaktywnej? Dlaczego nie:

– Mamy dziś, piękną, żywą lekcję historii. Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowych, który od od kilku lat organizujemy wspólnie przy współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa oraz zaprzyjaźnionymi szkołami podstawowymi. Ci uczniowie mogą wyjść ze szkolnej ławki, poczuć na własnej skórze tą historię Szarych Szeregów, historię miasta Częstochowy, historię II wojny światowej, co jest piękne i fantastyczne.

Tomasz Kurpiarz to jeden z opiekunów. Wyjaśnił, w jaki sposób wspierał wraz z innymi swoich podopiecznych podczas biegu:

– Ja jestem jako opiekun mojej grupy Sokołów, także tutaj jedyne co moim zadaniem była opieka nad drużyną, no i ewentualnie pomoc w rozwiązywaniu tych trudniejszych zadań.

Miłosz Adamowski, uczeń z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego wymienił zadania, które czekały na uczestników:

– Jesteśmy właśnie na Biegu Szlakiem Pamięci Narodowych. Podczas biegu musieliśmy chodzić do poszczególnych punktów i wykonywać na nich zadania takie jak rozwiązywanie krzyżówek, rozwiązywanie tekstu, który był zaszyfrowany. Na każdym z tych stanowisk musiała być praca zespołowa.

Wszyscy uczestnicy biegu na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puchary.

Idź do oryginalnego materiału