Telefon grozy. Nie daj się oszukać! Policja ostrzega i radzi, jak nie wpaść w pułapkę

1 tydzień temu

Seniorzy znów na celowniku oszustów – policja alarmuje o nasileniu się przypadków wyłudzeń pieniędzy od osób starszych w naszym regionie. Przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane i podstępne metody, bazując na zaufaniu i emocjach swoich ofiar. Podając się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów czy adwokatów, manipulują seniorami, by wyłudzić od nich oszczędności.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Modus operandi oszustów jest przemyślany i dostosowany do starszych osób. Często kontaktują się przez telefony stacjonarne, wiedząc, iż seniorzy chętniej odbierają takie połączenia. Opowiadają zmyślone historie o nagłych, dramatycznych sytuacjach, jak groźba więzienia dla wnuczka czy rzekome włamania na konto bankowe. Wszystko po to, by wzbudzić strach i poczucie presji, które mają skłonić ofiarę do przekazania gotówki.

Policja stanowczo podkreśla – żadna instytucja państwowa, w tym same organy ścigania, nigdy nie informują o swoich działaniach przez telefon, a tym bardziej nie żądają przekazywania pieniędzy czy dokonywania przelewów. To zawsze jest oszustwo!

Seniorzy muszą mieć świadomość, iż mają pełne prawo przerwać każdą podejrzaną rozmowę. Nie wolno dać się zastraszyć czy zmanipulować. jeżeli osoba dzwoniąca wywiera presję, najlepszą reakcją jest po prostu odłożenie słuchawki. To prosty, ale skuteczny sposób na uniknięcie pułapki.

Kluczowa jest także rola rodzin i opiekunów osób starszych. To na nich spoczywa obowiązek regularnego rozmawiania z seniorami o potencjalnych zagrożeniach i sposobach reagowania. Tylko poprzez edukację i budowanie świadomości możemy skutecznie chronić naszych bliskich przed oszustami.

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy podejrzeń, należy niezwłocznie skontaktować się z rzekomym krewnym, którego dotyczy sytuacja, lub bezpośrednio z policją. Nigdy nie wolno przekazywać przez telefon informacji o swoich finansach czy danych osobowych. Każdą próbę wyłudzenia trzeba natychmiast zgłaszać na numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, iż czujność i wiedza to nasi sprzymierzeńcy w walce z oszustami. Nie pozwólmy, by nasze poczucie bezpieczeństwa i zaufanie zostały cyniczne wykorzystane przez przestępców. Rozmawiajmy z naszymi seniorami, uczulajmy ich na zagrożenia i wspierajmy w trudnych sytuacjach. Tylko razem możemy skutecznie przeciwstawić się fali telefonicznych oszustw i zapewnić osobom starszym spokój i bezpieczeństwo na jakie zasługują.

Idź do oryginalnego materiału