Tak należy chronić swoją kartę bankową. Eksperci nie mają wątpliwości – w ten sposób nikt jej nie ukradnie

10 miesięcy temu

Niezależnie od tego, czy jest to krótka wycieczka, niedługi wypad za miasto, czy też długi wakacyjny wyjazd lub wizyta u krewnych – karty bankowe i kredytowe, jako uniwersalne środki płatnicze, są aktualnie z nami wszędzie. Niestety często padają one łupem złodziei. Można się jednak bardzo skutecznie chronić przed ich utratą w niezwykle prosty sposób.

Karty płatnicze stają się dla nas coraz ważniejsze, zwłaszcza podczas podróży do innych państw UE, ale nie tylko – także przy zakupach krajowych. Portal CHIP ujawnił jakie środki ostrożności należy podjąć, aby uniknąć między innymi ich kradzieży.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

Minimalizuj ryzyko kradzieży

Najlepiej zawsze zabierać ze sobą tylko dzienny zapas niewielkiej gotówki i kartę płatniczą, dzięki której można wypłacać pieniądze po najtańszym kursie. Kartę płatniczą zawsze należy nosić w zamykanych wewnętrznych kieszeniach ubrania. Ł

atwo dostępne zewnętrzne kieszenie lub torby na ramię są bardzo ryzykowne. Bardzo często złodzieje na skuterach czy motocyklach po prostu wyrywają ofierze torebkę czy też saszetkę, a późniejsze dogonienie ich jest praktycznie niemożliwe. Ponadto nigdy nie należy otwarcie obchodzić się z dużymi kwotami gotówki.

Zdrowa nieufność

Uważaj na obcych. Na przykład wśród złodziei popularna jest sztuczka, w której potencjalna ofiara najwyraźniej nieumyślnie zostaje poplamiona np. napojem. „Pomoc” jest wówczas oferowana w przyjazny sposób, jednak często prowadzi ona również do kradzieży.

Zapisz w telefonie połączenie do szybkiego blokowania karty

Zablokowanie wszystkich kart płatniczych działa naturalnie również z zagranicy. W przypadku, gdy straciliśmy wszystkie dokumenty, najszybszą metodą na zastrzeganie kart jest kontakt z bankiem dzięki infolinii.

Należy przygotować się na to, iż podczas rozmowy pracownik banku poprosi nas o podanie danych, które zweryfikują naszą tożsamość, a następnie trwale zablokuje kartę i po dezaktywacji poda datę, godzinę i minutę jej zastrzeżenia. Dlatego zawsze pod ręką (czyli w telefonie) powinniśmy mieć wpisany numer na infolinię naszego banku.

Warto wiedzieć!

Jeśli chcesz zastrzec kartę możesz skorzystać również ze Zintegrowanego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych dostępnego pod numerem 828 828 828. Jest on dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możesz dodzwonić się do niego z każdego miejsca na świecie. Niestety nie każdy bank należy do tego systemu. Nie ma w nim między innymi:

  • mBanku,
  • Banku Pocztowego,
  • Idea Banku,
  • Nest Banku.

źródło: CHIP.de

Idź do oryginalnego materiału