Martin Trenneborg uchodził za wzorowego lekarza: dyplom prestiżowej uczelni, nienaganne maniery, sukcesy w pracy. Jednak w życiu osobistym 38-latek zbierał kolejne nieudane relacje, aż w końcu – w swojej wypaczonej logice – postanowił "zatrzymać" partnerkę siłą. W tajemnicy wykopał i wyposażył betonowy bunkier, zabezpieczony trzema stalowymi drzwiami, w którym planował "nowy początek" wspólnego życia.
We wrześniu 2015 r. Trenneborg po raz drugi spotkał się z Isabel Eriksson. Na randkę w jej mieszkaniu przyniósł szampana i truskawki nasączone silnym środkiem psychoaktywnym. Gdy 30-latka straciła świadomość, zatarł ślady i wywiózł ją do schronu.
W bunkrze Trenneborg traktował Isabel Eriksson jak projekt: przeprowadzał badania, rozdawał książki o przemocy wobec kobiet, chwalił się "pokojem tortur", straszył bronią i przerażającymi maskami. Jednocześnie wymagał, by gotowała mu posiłki, spała na jego ramieniu i "z czasem go polubiła". Sporządził kontrakt, który groził każdą kolejną karą w postaci dodatkowych lat odosobnienia, chwalił się też planami porwania kolejnych kobiet.
Szwedka gwałtownie zrozumiała, iż gdyby Martinowi coś się stało, to na zawsze zostałaby zamknięta w bunkrze. Tylko on wiedział, gdzie przebywa i tylko on mógł ją uwolnić. Postanowiła więc zyskać jego zaufanie. Udało się tak dobrze, iż po kilku dniach Trenneborg uznał, iż przyprowadzi Isabel… na komisariat, wierząc, iż "ukochana" potwierdzi jego wersję wydarzeń. To był początek jego końca.
W wyniku śledztwa lekarz, nazwany przez media "szwedzkim Fritzlem" (nawiązanie do Josefa Fritzla, który przez 24 lata przetrzymywał swoją córkę w piwnicy w Austrii), trafił do więzienia, a od sierpnia 2023 roku jest już na wolności. Isabel Eriksson do dziś walczy z zespołem stresu pourazowego.
Dokument "Kobieta z bunkra" opowiada historię porwania Isabel Eriksson przez "szwedzkiego Fritzla"
W czteroodcinkowym dokumencie Viaplay zatytułowanym "Kobieta z bunkra" Isabel wraca do wiernie odtworzonego bunkra w towarzystwie psycholożki traumy Marii Grundel.
Na oczach widzów Isabel konfrontuje się z najtrudniejszymi wspomnieniami i opowiada o każdym etapie porwania – od momentu odurzenia, przez życie pod ziemią, aż po ucieczkę.
Twórcy dokumentu true crime pokazują nagrania z komisariatu, wypowiedzi ekspertów, byłych kolegów Trenneborga oraz materiały policyjne. Śledczy ujawniają również, iż lekarz podejrzewany był również o uwięzienie w bunkrze innych kobiet.
Trzyodcinkowy serial dokumentalny "Kobieta z bunkra" będzie dostępny od 26 maja na kanale Viaplay Filmy i Seriale, dostępnym w serwisie Prime Video w ramach usługi Prime Video Channels.