Do redakcji Master TV nadeszła prośba od Manuelii Golc, wolontariuszki archiwum Arolsen, która poszukuje krewnych Marii Szlendak (lub Szlędak).
Manuela Golc skontaktowała się z nami w imieniu Zuzanny Olszewskiej, uczennicy liceum z Mławy, która bierze udział w projekcie StolenMemory. Projekt ten jest realizowany przy współpracy z niemiecką szkołą z Bad Oldesloe. Uczennica mławskiego liceum prowadzi poszukiwania krewnych Marii Szlendak (lub Szlędak) w celu przekazania pamiątek po byłej więźniarce obozów koncentracyjnych. Są to zegarek i pierścionek.
Prośba o pomoc w poszukiwaniu potomków pani Marii, nadeszła do nas od pani Marleny po obejrzeniu przez nią programu „Patroni Naszych Ulic”, który był poświęcony ulicy Szlendaków. Osoby, które mogą pomóc, proszone są o kontakt pod postem:
#Arolsen #DPJW #PNWM #StolenMemory
Maria Szlendak (Szlędak) urodzona 12.08.1914 roku w Janowie Lubelskim. Imiona rodziców: Piotr i Józefa. Była pracownicą handlową,. Jej ostatnie miejsce zamieszkania to Warszawa. Miejsce zamieszkania w 1946r. – Doverstorp (Szwecja).
Została aresztowana 07.11.1942 r. w Legionowie i osadzona w więzieniu w Nowym Dworze. Następnie była więziona w Płońsku, a potem znalazła się w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w czasie od 07.03.1943r. do grudnia 1943 jako więzień polityczny pod numerem – 37535 (nosiła trójkąt koloru czerwonego z literą P). Przesłuchiwano ją w związku z informacjami o bracie jej zamordowanego męża, który był podejrzany o należenie do tajnej organizacji. Została osadzona 13.12.1943r. w Majdanku, później przeniesiono ją do obozu Ravensbruck 19.04.1944r (numer obozowy: 36775). Z Ravensbruck została przewieziona do fabryki amunicji w Watenstedt.
Po wojnie staraniem Szwedzkiego Czerwonego Krzyża trafiła do Szwecji.
Osoby posiadające jakiekolwiek informacje Manuela Golc prosi o kontakt pod postem:
#Arolsen #DPJW #PNWM #StolenMemory