Szkolenie strefowe dla przewodników psów służbowych

3 tygodni temu

W ostatnim czasie Komenda Powiatowa Policji w Pile była gospodarzem strefowego szkolenia dla przewodników psów służbowych z Piły, a także okolicznych jednostek. Podczas działań, które odbyły się na terenie pilskiego lotniska psy przechodziły testy potwierdzające ich umiejętności i dopuszczające je do dalszej służby. Mieliśmy okazję przez moment towarzyszyć im podczas szkolenia, zobaczcie jak ono wyglądało.

W ubiegłym tygodniu na terenie pilskiego lotniska odbyło się szkolenie strefowe dla przewodników psów służbowych z Komendy Powiatowej Policji w Pile, Wągrowcu i Komisariatu Policji w Trzciance. Uczestniczyło w nim łącznie 7 przewodników ze swoimi czworonożnymi partnerami, które specjalizują się m.in. w poszukiwaniu narkotyków, poszukiwaniu osób zaginionych czy sprawców przestępstw. Psy są również szkolone do obrony swojego przewodnika, a także ataku – aby powstrzymać napastnika lub uciekiniera.

Szkolenie to było szczególnie istotne ponieważ w jego trakcie odbywały się testy potwierdzające umiejętności psów służbowych. Mieli oni za zadanie m.in. doprowadzić przewodnika do wskazanego miejsca tropiąc po drodze ułożone wcześniej ślady zapachowe, okazać posłuszeństwo i wykonywać określone komendy, a także wykazać się w sytuacji niebezpiecznej, dogonić i złapać agresora.

Każdy z czworonogów wypadł pozytywnie i tym samym wszyscy zostali dopuszczeni do dalszego pełnienia służby wraz ze swoimi przewodnikami. Zobaczcie przewodników i ich czworonożnych partnerów:

  • post. Szymon Gramse i Nacja – owczarek belgijski. Służą razem od października 2023 roku w Komisariacie Policji w Trzciance. Nacja jest psem tropiącym.
  • post. Maciej Drygas i Hugo – owczarek niemiecki. Służą razem od września 2023 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Pile. Hugo jest psem w kategorii patrolowo – tropiącej.
  • sierż. Damian Kida i Porto – owczarek belgijski. Służą razem od kwietnia tego roku w Komendzie Powiatowej Policji w Wągrowcu. Porto jest również psem w kategorii patrolowo – tropiącej.
  • mł. asp. Łukasz Wełnic i Hiro – owczarek niemiecki. Służą razem w Komendzie Powiatowej Policji w Pile od początku 2020 roku. Hiro to także pies patrolowo – tropiący.
  • Jakub Borkowski i Laser – owczarek niemiecki. Służą razem w Komendzie Powiatowej Policji w Wągrowcu od 6 lat. Laser jest psem w kategorii patrolowo – tropiącej.
  • Michał Woźnicki i Portos – owczarek niemiecki. Służą razem w Komisariacie Policji w Trzciance od października 2016 roku. Portos jest psem w kategorii patrolowo – tropiącej.
  • szt. Bartosz Andrzejczak i Kliper oraz Rumba. Kliper jest owczarkiem niemieckim przygotowanym do pracy patrolowo – tropiącej, a Rumba jest owczarkiem belgijskim i specjalizuje się w wyszukiwaniu zapachów narkotyków. Kliper ze swoim przewodnikiem służy już 8 lat, Rumba natomiast od 3. Na co dzień pracują w Komendzie Powiatowej Policji w Wągrowcu.

sierż. szt. Wojciech Zeszot

KPP w Pile

Idź do oryginalnego materiału