Strategic Network Disruptions (SND) - elektroniczna broń masowego rażenia.

sasmaczyliblogbezpiecznika.blogspot.com 2 miesięcy temu

Strategic Network Disruptions zwane inaczej Strategicznym Zakłóceniem Sieci jest postrzegane jako jedno z najważniejszych oręży podczas działań związanych z wojną w sieci.

Zacznijmy jednak od początku.

Organizacje przestępcze, terrorystyczne, nawołujące do nienawiści czy po prostu działające w imieniu wrogiego państwa próbują wykorzystywać platformy internetowe (głównie social media) do szerzenia swojej ideologii, operacji wpływu szerzenia dezinformacji, etc.

Media społecznościowe są bardzo popularne wsród wspomnianych organizacji z uwagi na szybkość rozpowszechnianej przez nie informacji, a także możliwość dotarcia do dużej ilości odbiorców. Informacje dystrybuowane przez grupy przestępcze czy też terrorystyczne są bardzo często powielane powodując efekt kuli śnieżnej, który bardzo ciężko zatrzymać.

Organizacje te wykorzystują social media z dużą ilością użytkowników by się organizować, rekrutować i zdobywać sympatie nowych członków, wpływać i manipulować opinią publiczną poprzez szerzenie określonych treści.

Czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób walczyć z takim wykorzystaniem social mediów?

Odpowiedzią na to pytanie jest Strategic Network Disruptions (SND), który w uproszczeniu polega na usunięciu z sieci (kont) w tym samym czasie wszystkich kluczowych graczy danej organizacji.

Oczywiście nie jest to proste, na początek musimy zidentyfikować i połączyć ze sobą często z pozoru nie powiązane konta. To wymaga wielu godzin pracy, odpowiednich kompetencji oraz oprogramowania, które pomaga w ich identyfikacji.

W kolejnym kroku musimy ustalić kluczowych graczy danej organizacji, musimy mieć 100% pewności, iż to właśnie oni stoją za wybraną grupą, wobec której chcemy użyć SND.

To jest właśnie główny cel taktyki SND - eliminacja przywództwa online organizacji. Rozumiemy przez to zakłócenie działalności online organizacji poprzez jednoczesne usunięcie kluczowych aktorów/zasobów.

Innymi słowy dzięki SND eliminujemy wszystkie najważniejsze zasoby danej organizacji w sieci, pozbawiając ją kierownictwa w świecie wirtualnym, a co za tym idzie odcinając ją od możliwości jakiegokolwiek kontaktu ze swoimi odbiorcami, a także dystrybucji szkodliwych materiałów.

Skuteczne działanie SND redukują powstawanie toksycznych treści/materiałów, a także utrudniają odbudowę grup odbiorców, którzy czują się zagubieni i porzuceni nie mogąc już powielać treści liderów wybranych organizacji.

Oczywiście choćby najlepsze użycie taktyki SND nie gwarantuje, iż usunięta organizacja i jej najważniejsze zasoby nie wrócą. Jednak wszystkie dostępne badania wskazują, iż Strategic Network Disruptions odnosi nastepujące efekty:

  • ulega zmniejszeniu konsumpcja wybranych negatywnych treści przez członków grupy docelowej,
  • sieć odbiorców negatywnych treści także się uszczupla,
  • ilośc toksycznych materiałów tworzonych przez grupę ulega redukcji.
Wyeliminowana organizacja potrzebuje wielu miesięcy, a czasami choćby lat by odbudować swoje zasoby w sieci, zbudować od nowa grupy odbiorców i osiągnąć zdolność do prowadzenia działań na poprzednim poziomie.

Podsumowując Strategic Network Disruptions (SND) jest bardzo skutecznym narzędziem, które na długi czas potrafi wyeliminować lub mocno osłabić zidentyfikowanego w sieci przeciwnika.
Nie jest łatwo go zastosować gdyż wymaga bardzo ciężkiej pracy związanej z identyfikacją kluczowych kont i zasobów potencjalnego celu, jednak odpowiednie jego użycie gwarantuje nam bardzo dobre wyniki oraz utrudnia odbudowę potencjału naszego przeciwnika.

Na zakończenie jeszcze informacja kto stosuje tą taktykę.
To domena BigTechów oraz służb - oczywiście nie mogę podać szczegółów, ale one właśnie tym się zajmują.

Korzystając z okazji wszystkim życzę zdrowych, spokojnych świąt.
Idź do oryginalnego materiału