Stołeczna policja bez taryfy ulgowej dla przewoźników na aplikację

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Stołeczna policja bez taryfy ulgowej dla przewoźników na aplikację


Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kolejny raz w tym miesiącu przeprowadzili działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa pasażerów korzystających z usług transportowych na aplikację. Tym razem w wyniku podjętych działań prewencyjno – kontrolnych pn. „PRZEWOZY 2024” policjanci ujawnili łącznie 11 naruszeń z ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Wystawiono 23 mandaty karne i zatrzymano 7 dowodów rejestracyjnych.

Celem licznych kontroli było sprawdzenie osób świadczących lub pośredniczących w wykonywaniu usług transportowych związanych z przewozem osób. Sprawdzano legalność wykonywania usług transportowych pod kątem posiadanych uprawnień, stan techniczny, oznaczenia oraz dodatkowe wyposażenie pojazdów. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej i przedstawicielem Urzędu Miasta st. Warszawy prowadzili działania w kilku lokalizacjach na terenie Warszawy. W ciągu paru godzin skontrolowali 38 pojazdów. W efekcie prowadzonych działań policjanci nałożyli 23 mandaty karne i sporządzili 1 wniosek o ukaranie do sądu oraz zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych. Ponadto ujawnili 7 kierujących bez wymaganej licencji oraz 5 przypadków niewłaściwego oznakowania pojazdów, niezgodnego z uchwałami rady miasta st. Warszawy.

Przypomnijmy, na początku lipca Komendant Stołeczny Policji insp. Dariusz Walichnowski oraz Prezydent miasta st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisali porozumienie dotyczące realizacji zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, a także porządku publicznego w ruchu drogowym na terenie stolicy. Policja od kilku lat systematycznie kontroluje przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób oraz kierowców, którzy świadczą takie usługi. Policjanci prowadzą monitoring miejsc grupowania się i postoju przewoźników korzystających z aplikacji mobilnych i kierujących pojazdami Taxi. Załogi są wyposażone w przyrządy kontrolno-pomiarowe, urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, a także w narkotestery.

W przypadku działań pn. „Przewozy” policjanci sprawdzają legalność wykonywania usług pod kątem:
-posiadanych uprawnień w szczególności wymaganych dokumentów do prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego (licencje, badania lekarskie,)
-kontroli stanu technicznego pojazdów, wraz z wyposażeniem odpowiednim do prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego tj. taksometr z dowodem legalizacji, gaśnicę, apteczkę i koło zapasowe
-to także kontrola dodatkowych oznaczeń taksówek osobowych zgodnie z zapisami uchwały rady miasta st. Warszawy oraz opatrzonymi hologramami: prawidłowym wzorem tabliczki informacyjnej wraz i identyfikatorem kierowcy taksówki.
-Policjanci badają kierujących pod kątem trzeźwości, a tam, gdzie mają podejrzenie, co do stanu psychofizycznego i zachowania kierowcy, stosują także narkotestery.

Oddzielny obszar kontroli to badanie legalności pobytu na terenie kraju. Tu, podobnie jak w przypadku dotychczas prowadzonych działań, możemy liczyć na pomoc funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy uczestniczą w kontrolach.

Niebawem zgodnie z zapisami podpisanego porozumienia zostaną przeprowadzone kontrole szkół nauki jazdy, które prowadzą szkolenia praktyczne, a także pojazdów wykorzystywanych do tego celu. Ma to umożliwić ujawnianie osób wykonujących tę usługę, bez ważnych uprawnień lub niesprawnym technicznie pojazdem.

Według danych Urzędu m.st. Warszawy usługi przewozowe świadczy w tej chwili 30 tysięcy pojazdów.

W wyniku prowadzonych kontroli od 2022 roku do połowy br. policjanci przeprowadzili 2722 kontrole, w których łącznie wystawili 1487 mandatów karnych oraz sporządzili 192 wnioski o ukaranie do sądu. W wyniku ujawnienia rozmaitych nieprawidłowości zatrzymano blisko 400 dowodów rejestracyjnych. Działania dla bezpieczeństwa mieszkańców i gości przybywających do stolicy będą kontynuowane.

Tekst i foto: podkom. Jacek Wiśniewski
Film: mł.asp. Jacek Sobociński

Idź do oryginalnego materiału