Na zaproszenie Polskiej Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II oraz parafii Matki Bożej Częstochowskiej do Bostonu przybył prof. Marek Chodakiewicz, który jest historykiem, profesorem w The Institute of World Politics w Waszyngtonie, specjalizującym się w badaniu stosunków polsko-żydowskich oraz historii Europy środkowej i wschodniej XIX i XX wieku. Jest też autorem wielu publikacji i książek, na przykład takich jak „Cywilizacja śmierci” i „Świat Islamu”. Profesor Chodakiewicz znany jest też ze swojego przywiązania do katolickich i patriotycznych wartości oraz gorącego orędowania za nimi, choćby wbrew nurtowi współczesnej myśli polityczno-społecznej.
Gość 20 kwietnia w Centrum Parafialnym przy polskiej parafii w Bostonie wygłosił wykład na temat: „Zagrożenia współczesności: o cywilizacji śmierci i światach Islamu”, a moderatorem spotkania był Jan Kozak, dyrektor polskiej szkoły.
Wykład poprzedzony został odśpiewaniem hymnu polskiego, a następnie amerykańskiego przez Alexa Króla, ucznia polskiej szkoły. Po krótkim przywitaniu przez dyrektora szkoły mikrofon został przekazany prelegentowi, który na początek zaśpiewał „Hymn Młodych”, który był znany w gimnazjach i uniwersytetach przed wojną i jeszcze w czasie jej trwania, a słowa tego utworu napisał poeta Jan Kasprowicz. Następnie wykładowca przeszedł do swojej prelekcji.
Profesor, który od ponad 30 lat zajmuje się między innymi badaniem kultury i historii Islamu na świecie, poruszył wiele zagadnień z zagrożeniami z tym związanymi, m.in. takimi jak ekstremizm religijny i fanatyzm. Wskazał na różnice w koncepcjach dotyczących relacji zachodzących między światem materialnym i niematerialnym. Wyjaśnił, iż świat materialny definiuje jako obszar rzeczywistości badany przez nauki przyrodnicze. Natomiast świat niematerialny to każda płaszczyzna rzeczywistości, której nie można zredukować do fizyki, mająca podłoże metafizyczne.
Chodakiewicz przedstawiał swoje poglądy na temat kwestii wymienionych w tytule wykładu w sposób wyrazisty i obrazowy. W podsumowaniu stwierdził, iż „pielęgnowanie swojego jestestwa, swojego bytu jest piękne również dlatego, bo to jest forteca naszych wartości. Jesteśmy dziećmi Boga i to zależy od nas, w którą stronę pójdziemy oraz jakich dokonamy wyborów życiowych”. – Prawdą jest, iż wolnych ludzi nic nie złamie! – dodał.
Po wykładzie odbyła się interesująca dyskusja, w której wzięli udział uczestnicy spotkania, grono pedagogiczne oraz goście z innych szkół i uczelni. Na koniec można było zakupić książki wykładowcy z autografem i pamiątkową dedykacją od autora.
18 maja w Centrum Parafialnym przy polskiej parafii w Bostonie odbędzie się spotkanie z żoną prof. Chodakiewicza – Moniką Jabłońską Chodakiewicz, badaczką spuścizny Jana Pawła II, która wygłosi wykład na temat postaci polskiego papieża.
Tekst i zdjęcia: Sylwia Wadach-Kloczkowska