Słowo poetyckie w gołdapskiej przestrzeni, czyli inne lekcje polskiego

1 rok temu

W gołdapskiej „Jedynce” nie zapomniano o Międzynarodowym Dniu Poezji przypadającym 21 marca, aczkolwiek jest to dzień kilku innych „świąt”, m.in. pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, Dzień Wagarowicza, Dzień Kolorowej Skarpetki… W tym roku w naszej szkole urządzono jeszcze Festiwal Zawodów, zatem święto polskiego słowa poetyckiego zorganizowaliśmy kolejnego dnia.

22 marca klasa VII a poprowadziła grę terenową „Kto zabił Alinę?”, przygotowaną przez siebie na bazie lektury Juliusza Słowackiego zatytułowanej „Balladyna”. Do zabawy i nauki zaprosili VIII d. Uczniowie obu klas wraz wyruszyli sprzed szkoły w kierunku jeziora, w ślad za małą grupką siódmoklasistów, którzy już byli w terenie, szykując punkty kontrolne. Do porozumiewania się używano krótkofalówek, co uatrakcyjniło zabawę.

Odczytanie pierwszego zadania, bez podziału na drużyny, odbyło się przy ulicy Paderewskiego. Następnie wybrano liderów każdej z klas i wyruszono według wskazań organizatorów gry. Na trasie przeprowadzono wywiad, do którego potrzebna była dawka kreatywności, ale przecież są takie zajęcia w szkole – zatem zero problemu… Były też zadania badawcze i poszukiwanie osoby w lesie, co nawiązywało do miejsca akcji dramatu. Obie drużyny musiały udzielić m.in. odpowiedzi na pytania dotyczącego tego, czy widzieli kogoś podejrzanego w miejscu, gdzie znaleziono martwą Alinę, o co rywalizowały siostry, dlaczego wdowę oślepił piorun, kim byli Chochlik czy Goplana, co robił Pustelnik… W sumie było uczestnicy zabawy przeszli przez osiemnaście punktów kontrolnych z zadaniami, a całość zakończyła się nad jeziorem Gołdap… jakież podobieństwo do Gopła! Zwycięska drużyna to klasa VIII d, ale i VII a wykazała się dużą wiedzą o lekturze. Zwycięstwo punktowe, satysfakcja wszystkich graczy, bo nie rywalizacja była tu pierwszoplanowa.

Uczniowie obu klas udali się do Pijalni Wód i Tężni, by ochłodzić się kubikiem mineralnej, gdyż w czasie gry mocno przyświecało słońce. Tu role uczniów się zmieniły, gdyż ósmoklasiści przygotowali spotkanie z poezją, oczywiście młodsi koledzy byli na nie zaproszeni. Zatem po chwili relaksu i rozmowie z gospodarzem tego miejsca panią Anną Falińską, chętni czytali twórczość pióra Aleksandra Fredy i Wisławy Szymborskiej oraz wiersze o Mikołaju Koperniku. Te trzy postaci bowiem są osobami upamiętnianymi w roku 2023 (i nie tylko oni). Warto nadmienić, iż piękną polszczyzną posługiwała się Wiktoria z Ukrainy, prezentując z koleżanką Karoliną dialog autorstwa noblistki „Rozmowa z kamieniem”. Słowo poetyckie rozbrzmiewało równomiernie z kroplami deszczu, które się pojawiły na zewnątrz, pukając w szklane ściany budynku. Niektórzy byli tu po raz pierwszy, niektórzy po raz pierwszy występowali w przestrzeni publicznej. Głoszący słowo poetyckie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami przez panią Annę Falińską, która oprowadziła ich po obiekcie, pokazała grotę solną i zaprosiła do kolejnych odwiedzin wraz z rodzinami, a także po wiedzę o gołdapskim samorządzie. Ta środa była dla młodzieży z „Jedynki” poetyckim udanym dniem, co widać i na zdjęciach, zaś nastroju nie zepsuł choćby wiosenny deszcz. Takich lekcji chcemy więcej – powiedział jeden z siódmoklasistów.

Obszar #5 NA ZEWNĄTRZ –

Ewa Jurkiewicz

Idź do oryginalnego materiału