Śledztwo ws. zaniżania cen paliw i fuzji Orlenu z Lotosem. Prokurator krajowy: Dokonano przeszukań u Daniela Obajtka

2 tygodni temu

W siedzibie Prokuratury Krajowej podczas konferencji prasowej prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i prokurator regionalnej w Warszawie Małgorzaty Adamajtys przedstawiono informacje na temat toczących się postępowania dotyczących Orlenu.

Prokurator Korneluk oświadczył, iż rozliczenie przestępstw z lat 2016–2023 „jest niezbędne dla przywrócenia wiary w państwo i wiary w prawo”.

Funkcjonariusze publiczni nie mogą być bezkarni. Dotyczy to przede wszystkim polityków, jak i szeregu innych osób dysponujących publicznymi środkami. Rozumiem, jak istotna jest tutaj rola prokuratury i prokuratorów i zapewniam, iż jesteśmy w tym bardzo zdeterminowani – powiedział Korneluk.

Przekazał, iż takie sprawy są prowadzone przez najlepszych prokuratorów pod jego osobistym nadzorem. – Za te postępowania osobiście biorę odpowiedzialność – podkreślił.

Jedną z tego rodzaju spraw wymagających bezwzględnego rozliczenia jest oczywiście sprawa Orlenu z prezesem Danielem Obajtkiem na czele, a także całą strukturą zarządczą tej firmy. Sprawy dotyczące Orlenu są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Z tego też powodu do spraw tych podchodzimy z największą determinacją i priorytetowo – powiedział Korneluk.

Poinformował, iż trzy najważniejsze postępowania odnoszące się do Orlenu dotyczą fuzji Orlenu z Lotosem, a także wyrażenie zgody na sprzedaż 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej dla Saudi Aramco, kwestii zaniżonych cen paliw na rynku hurtowym i detalicznym jesienią 2023 r., co mogło mieć związek z wyborami parlamentarnymi. – Trzecia bardzo bulwersująca sprawa to przekazanie bez nadzoru spółce OTS ponad 1,5 mld zł – dodał prokurator krajowy.

Idź do oryginalnego materiału