Pijany za kółkiem i łamanie zakazów. Policja interweniuje, Straż Graniczna decyduje o powrocie do kraju
Policjanci z Oświęcimia zatrzymali 60-letniego obywatela Ukrainy, który popełnił szereg przestępstw. Mężczyzna zostanie wydalony z Polski. Sprawdź, jakie przepisy to umożliwiają.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 60-letniego obywatela Ukrainy, który kilkukrotnie złamał polskie prawo. Mężczyzna w przeszłości był już karany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu oraz znieważenie funkcjonariusza publicznego. Dodatkowo złamał sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, który obowiązywał go dożywotnio.
Zatrzymanie miało miejsce w sobotę 12 lipca 2025 roku. Kryminalni ustalili, iż obywatel Ukrainy przebywał na terenie powiatu oświęcimskiego, mimo wcześniejszych wykroczeń i przestępstw popełnionych również w powiecie wadowickim.
Po zatrzymaniu został przekazany Straży Granicznej z Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu, działającej w ramach Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Karpackiego Oddziału SG. Do przekazania dołączono wniosek o wydanie decyzji o zobowiązaniu mężczyzny do powrotu do kraju pochodzenia. Został on uzasadniony względami porządku publicznego, obronności oraz interesem Polski.
Wydalenie cudzoziemca – co mówi prawo?
Zgodnie z art. 302 ust. 1 Ustawy o cudzoziemcach, osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, które zostały prawomocnie skazane za przestępstwa popełnione w Polsce, mogą zostać zobowiązane do opuszczenia kraju. Ich dalsza obecność uznawana jest za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Straż Graniczna przeprowadzi teraz postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu. Sprawa ta pokazuje, iż łamanie prawa przez obcokrajowców nie pozostaje bez konsekwencji – zarówno karnych, jak i administracyjnych.