W Gnieźnie wybuchła afera, która wstrząsnęła rodzicami dzieci z Przedszkola nr 15. Przez przypadek odkryli oni, iż ich zdrowe dzieci miały wpisane diagnozy związane z zaburzeniami adaptacyjnymi oraz rzekome wizyty w centrum medycznym Log-Med. Sprawa, która początkowo wydawała się drobnym nieporozumieniem, przerodziła się w potencjalny skandal finansowy z udziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Przypadkowe odkrycie na koncie pacjenta
Matka jednego z dzieci odkryła niepokojące informacje na internetowym koncie pacjenta. Jej syn, który nigdy nie uczęszczał na terapię do centrum medycznego, miał wpisane aż 71 wizyt oraz diagnozę zaburzeń adaptacyjnych. Kolejni rodzice, zaniepokojeni tą sytuacją, zaczęli sprawdzać konta swoich dzieci. Wynik? Podobne diagnozy i wizyty wpisane u co najmniej kilkudziesięciu przedszkolaków, które, jak twierdzą rodzice, nigdy nie miały miejsca.
Moje dziecko jest zdrowe, a wpisano mu dziesiątki wizyt. Co więcej, niektóre odbywały się w dniach, kiedy fizycznie nie mógł tam być – mówi jedna z matek.
Jak doszło do tego procederu?
Centrum medyczne Log-Med od 2022 roku prowadziło zajęcia psychologiczne w przedszkolu, na podstawie umowy podpisanej przez byłą dyrektor placówki. Zajęcia miały odbywać się raz w tygodniu, a ich koszt pokrywał NFZ. Jednak według relacji rodziców i obecnej dyrektor, Doroty Palickiej, rodzice nie byli informowani o diagnozach, a dzieci miały być „leczone” bez ich wiedzy.
W poniedziałek, 18 listopada, dyrekcja przedszkola zwołała zebranie, podczas którego rodzice mieli okazję skonfrontować się z przedstawicielkami Log-Medu. Tłumaczenia placówki medycznej nie przekonały rodziców. Jak wyjaśniały pracownice Log-Medu, wpisy w systemie były konieczne do rozliczenia usług z NFZ, a założenie kart pacjentów było ich standardową procedurą.
Nie zgadzamy się na takie działanie. jeżeli były jakiekolwiek problemy, powinniśmy zostać o nich poinformowani. To wygląda na świadome wyłudzanie środków publicznych z NFZ – mówi jeden z ojców.
Wstrzymanie zajęć i zawiadomienie do prokuratury
Dyrektor przedszkola, Dorota Palicka, po konsultacji z rodzicami i przedstawicielami miasta, postanowiła wstrzymać zajęcia prowadzone przez Log-Med. Następnego dnia złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Do momentu publikacji artykułu, ani przedszkole, ani Log-Med, ani Urząd Miasta Gniezna nie odpowiedziały na pytania przesłane przez naszą redakcję 20 listopada o godzinie 1:55.
Oburzeni rodzice nie składają broni
Rodzice dzieci są zdeterminowani, by walczyć o prawdę i usunięcie fałszywych diagnoz z dokumentacji medycznej swoich pociech. Obawiają się, iż te wpisy mogą wpłynąć na przyszłość ich dzieci, np. w sytuacji zmiany placówki edukacyjnej.
Sprawa pozostaje rozwojowa, a rodzice oczekują na dalsze wyjaśnienia zarówno od Log-Medu, jak i organów ścigania. Wydarzenia te pokazują, jak ważne jest dokładne monitorowanie działań placówek medycznych korzystających z funduszy publicznych.