Samorządy z ponownym prawem do stawiania fotoradarów? R. Trzaskowski: ruszają prace

2 godzin temu
Zdjęcie: Rafał Trzaskowski (autor: PAP/Piotr Nowak)


Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, iż odbył rozmowę w sprawie fotoradarów w miastach z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem.

Umówiliśmy się na to, iż utworzymy specjalną grupę roboczą, w której wypracujemy odpowiednie rozwiązania, żeby ta kooperacja pomiędzy samorządami a rządem układała się jeszcze lepiej, jeszcze bardziej harmonijnie — poinformował Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zapowiedział, iż prace grupy rozpoczną się jeszcze w październiku.

Przechodzimy od słów do czynów. Tak jak zapowiadałem - rozpoczynamy z rządem prace nad przywróceniem samorządom uprawnień do stawiania fotoradarów. jeżeli mamy skutecznie działać na rzecz bezpieczeństwa na drogach, musimy mieć do tego konkretne narzędzia. Dziś uzgodniłem z ministrem Dariuszem Klimczakiem, iż jeszcze w tym miesiącu pracę rozpocznie specjalna grupa robocza z udziałem przedstawicieli rządu i samorządów. Bezpieczeństwo to priorytet — napisał w mediach społecznościowych Trzaskowski.

Skuteczny krok do poprawy bezpieczeństwa?

Dyskusja nad zwiększeniem liczby fotoradarów w miastach ma związek z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września br. Po wypadku prezydent Warszawy zapowiedział, iż w porozumieniu z adekwatnym ministrem i innymi samorządami Warszawa przygotuje projekt ustawy dotyczący fotoradarów tak, aby zarządzające całą siatką dróg i ulic miasta miały prawo montować je samodzielnie.

Ministerstwo Infrastruktury poproszone wówczas przez Polską Agencję Prasową o komentarz w sprawie oświadczyło, iż fotoradary powinny pozostać w gestii instytucji państwa.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym uprawnienie do automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym ma wyłącznie Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Kontrola naruszeń prędkości na drogach krajowych oraz samorządowych odbywa się dzięki stacjonarnych urządzeń rejestrujących oraz odcinkowego pomiaru prędkości w ramach systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). System obejmuje ponadto urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle na skrzyżowaniach oraz przejazdach kolejowo-drogowych — odpowiedziała pod koniec września rzeczniczka MI Anna Szumańska.

Zaznaczyła, iż resort jest otwarty na współpracę w zakresie montowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących w miejscach szczególnie niebezpiecznych, wskazanych przez władze samorządowe.

Przekazała, iż już teraz takie urządzenia są umieszczane na drogach lokalnych, jest też możliwość zawierania porozumień pomiędzy GITD a władzami samorządowymi, obejmujących podział kosztów ich montażu.

Strażom miejskim odebrano prawo przeprowadzenia kontroli fotoradarowej 1 stycznia 2016 r. Było to pokłosiem raportu NIK, w którym wskazano, iż zaangażowanie strażników w obsługę urządzeń pomiarowych „jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy”.

Jako przykład wskazywano trzy przenośne fotoradary stojące w dwutysięcznym Białym Borze (woj. zachodniopomorskie). Gdy były obsługiwane przez straż miejską, przynosiły dochód choćby 3 milionów złotych rocznie, czyli blisko 10 proc. budżetu.

Idź do oryginalnego materiału