Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT przewożący pasażerów z Warszawy do USA musiał w niedzielę 11 sierpnia zawrócić z powodu informacji "o możliwym niebezpiecznym ładunku na pokładzie samolotu". W sprawie zatrzymano osiem osób, a niedługo później pojawiły się nowe informacje.
REKLAMA
Zobacz wideo Fornal ujawnia: Moglibyśmy się bić! To było prosto z serca
Samolot LOT-u do USA zawrócony do Warszawy. Zaskakujące informacje z prokuratury
Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie wyklucza, iż w przypadku fałszywego alarmu bombowego, doszło do podszycia się pod inny numer telefonu zwanego spoofingiem. Jak poinformował PAP rzecznik instytucji, prokurator Antoni Skiba, decyzja o tym, w jakim kierunku będzie prowadzone postępowanie zapadnie w ciągu najbliższych kilku dni. - Na tym etapie nie można wykluczyć kilku czynów zabronionych - zaznaczył. Zatrzymane osoby w wieku od 23 do 60 lat zostały zwolnione po przesłuchaniu.
Co to spoofing? Jak można uniknąć ataku oszustów?
Spoofing jest podszywaniem się pod dowolny numer telefonu należący do osoby prywatnej, publicznej lub dowolnej instytucji państwowej. Celem jest wyłudzenie pieniędzy, danych lub w niektórych przypadkach jest to po prostu oszustwo, prowadzące do konsekwencji dla osoby, która padnie ofiarą ataku. w tej chwili ochrona przed spoofingiem polega na wzmożonej ostrożności. Warto zatem upewnić się, czy osoba lub instytucja dzwoniąca rzeczywiście jest tą, za którą się podaje.
Aby to zrobić, można rozłączyć się i oddzwonić, ponieważ połączenie zostanie wówczas wykonane do prawdziwego odbiorcy, a nie oszusta. Warto również pamiętać o aktualizacjach oprogramowania, nieotwieraniu linków i niepobieraniu podejrzanych aplikacji proponowanych przez nieznajomych rozmówców. Wiele kont na portalach posiada możliwość weryfikacji dwuetapowej, która także chroni przez wieloma atakami ze strony oszustów. jeżeli natrafisz w sieci na jakiekolwiek oszustwa internetowe, zgłoś je do zespołu CSIRT NASK.